اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

اجماع سیاسی قدم اول برای انتخابات عادلانه است

تا زمانیکه اجماع سیاسی در کشور ایجاد نشود انتخابات آزاد و عادلانه بسیار سخت خواهد بود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،امین حیدری، استاد دانشگاه در برنامه «نگاه» گفت: اگر انتخابات آزاد و عادلانه بخواهد برگزار شود، نیازمند این است که هم به لحاظ امنیتی باید امنیت تامین شود و هم به یک نحوی نباید در این سرزمین در انتخابات مداخله صورت بگیرد و از آن طرف کمسیون باید بسیار بی طرفانه وظایفی که محول شده است، را به یک نحوی به سرانجام برساند.

وی، ادامه داد: این مساله بستگی به این دارد که اولاً، یک اجماع سیاسی در کشور ایجاد شود تا زمانی که اجماع سیاسی در کشور ایجاد نشود انتخابات آزاد و عادلانه بسیار سخت خواهد بود. بخصوص که ما با چالش های امنیتی زیادی مواجه هستیم و حدود حداقل شصت درصد کشور به لحاظ امنیتی دچار مشکل است که انتخابات در این مناطق بسیار سخت خواهد بود.
حیدری گفت: اینکه مقام های امنیتی، وعده داده اند یک مساله است و واقعیت های عملی که ما در کشور مشاهده می کنیم، چیز دیگری است. بنابراین در قدم اول باید یک اجماع سیاسی شکل بگیرد و این اجماع سیاسی بستگی به این دارد که یک مشارکت واقعی و عادلانه در این سرزمین بوجود بیاید. اجماع سیاسی، قدم اولی است که باید صورت بگیرد.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی