اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

یونیسف: روزانه ۲۶ کودک در اثر بیماری اسهال در افغانستان جان می‌دهند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که روزانه دست‌کم ۲۶ کودک در افغانستان به‌دلیل ابتلا به بیماری اسهال جان می‌دهند و شمار آن‌ها در سال به ۹۵۰۰ نفر می‌رسد.
به گزارش بی‌بی‌سی، در خبرنامه‌ی این نهاد که در سایت خبر سازمان ملل چاپ شده آمده که با توجه به این‌که آمار کودکان زیر ۵ سال که به‌دلیل بیماری اسهال در افغانستان جان می‌دهند از ۱۰ هزار در سال برای اولین‌بار کاهش یافته، ولی این بیماری همچنان در افغانستان کشنده است.
این نهاد افزوده که این میزان مرگ‌ومیر کودکان دردناک است زیرا با استفاده از توالت و شستن دست می‌توان جلو ابتلا به این بیماری را گرفت.
یونیسف افزوده که سالانه حدود ۸۰ هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان جان خود را از دست می‌دهند که ۱۲ درصد آنان به‌دلیل ابتلا به بیماری اسهال از بین می‌روند.
به گفته‌ی این نهاد خطر ابتلا به اسهال نیز به این دلیل است که حدود ۱.۲ میلیون کودک در افغانستان با سوءتغذیه رو‌به‌رو هستند.
یونیسف عدم رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی را عامل این مرگ‌ومیر دانسته و گفته است که به این علت کودکان در معرض ابتلا به بیماری اسهال قرار می‌گیرند و این شرایط باعث افزایش میزان سوءتغذیه در میان کودکان نیز می‌شود.
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل افزوده که دسترسی به آب پاک آشامیدنی و بهبود وضعیت بهداشت محیط در افغانستان از موارد ضروری است که باید در شهرها و روستاها به آن توجه شود.
این نهاد گفته که با توجه با ادامه‌ی ناامنی در افغانستان، طرح‌های توسعه‌یی در این کشو به آهستگی اجرا می‌شود، ولی پیشرفت‌ها در این کشور ادامه دارد. به‌طور نمونه ولسوالی «نیلی» ولایت دایکندی در مرکز افغانستان به‌عنوان اولین ولسوالی افغانستان است که مردم در فضاهای باز ادرار و مدفوع نمی‌کنند.
به‌گفته‌ی یونیسف، تمام ساکنان این ولسوالی اقدام به ساخت تشناب کرده‌اند.
براساس آمارهای موجود در سطح ملی دسترسی مردم به آب آشامیدنی ۵۸ درصد و دسترسی به بهداشت محیط سالم نیز ۳۹ درصد است.
در روستاهای افغانستان، ۳۳ درصد مردم به محیط بهداشتی سالم و ۵۳ درصد به آب آشامیدنی پاک دسترسی دارند.
در شهرهای افغانستان نیز حدود ۴۵ درصد مردم به بهداشت محیط سالم و ۵۹ درصد به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند.

مشاهده در منبع اصلی