اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 6 جوزا , 1397

کابينه طرح بودجه‌ی ملى سال مالى ١٣٩٧ را تاييد کرد

اطلاعات روز: کابینه‌ی افغانستان بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ را که سقف آن بیش از ۵.۱ میلیارد دالر است، تایید کرد.
کابينه‌ی افغانستان در جلسه‌یی به‌ریاست رییس‌جمهور غنی که عصر روز پنج‌شنبه ۱۱ عقرب در ارگ داير شد بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ را که سقف آن بیش از ۵.۱ میلیارد دالر است، تایید کرد.
اکليل حکيمی وزير ماليه که طرح بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ را ارایه می‌کرد گفت، بودجه‌ی عادی و انکشافی برای اولين‌بار يکجا و به‌شکل واحد و به اساس تصنيف اقتصادی، وظايف و تقسيمات ولايتی در مطابقت با معيار‌های بين‌المللی، با در نظرداشت اصل حسابدهی ترتيب شده است.
او افزود از حدود ۵.۱ میلیارد دالر بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۳.۸ میلیارد دالر آن بودجه‌ی عادی و حدود ۱.۳ میلیارد دالر آن بودجه‌ی توسعه‌یی است.
از مجموع بودجه‌ی مالی سال ۱۳۹۷ افغانستان بیش از ۲.۳ میلیارد دالر آن از منابع داخلی و مبلغ ۲.۷ میلیارد دالر نیز از کمک‌های خارجی تأمین خواهد شد.
بودجه‌ی عادی افغانستان بیشتر برای پرداخت حقوق و فعالیت روزمره‌ی وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مستقل دولتی مصرف می‌شود و بودجه‌ی توسعه‌یی نیز برای اجرای برنامه‌های توسعه‌یی هزینه می‌شود.
بودجه‌ی سال ۱۳۹۷افغانستان بیش از ۱۰۹ میلیون دالر کسر بودجه دارد که براساس اعلام دولت افغانستان از طریق قرضه تمویل خواهد شد.
سال گذشته کسر بودجه‌ی افغانستان حدود ۳۱۵ میلیون دالر پیش‌بینی شده بود.
سال مالی در افغانستان از آغاز ماه جدی (دی) شروع می‌شود.
براساس گزارش‌های نهادهای ناظر بر روند مصرف بودجه‌ی افغانستان وزارت‌خانه‌های این کشور موفق نشده حدود ۵۰ درصد از بودجه‌ی سال گذشته‌ی خود را مصرف کنند. این روند باعث می‌شود که کسر بودجه نیز فشار لازم را بر دولت افغانستان وارد نکند.
بودجه‌ی سال گذشته‌ی افغانستان حدود ۶.۶ میلیارد دالر بود که حدود ۴.۱ میلیارد دالر آن بودجه‌ی عادی و حدود ۲.۵ میلیارد دالر بودجه‌ی توسعه‌یی این کشور بود.
بودجه‌ی سال جاری افغانستان بیش از یک میلیارد دالر نسبت به بودجه‌ی سال گذشته کمتر است.
براساس قانون اساسی افغانستان، طرح پیشنهادی بودجه پس از تایید کابینه، نخست به مجلس سنا و بعدا به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود.

مشاهده در منبع اصلی