اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 جوزا , 1397

خواست عبدالله از جریان‌های سیاسی: موضع‌گیری مبتنی بر منافع ملی داشته باشید

اطلاعات روز: داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه‌ی حکومت وحدت ملی می‌‌گوید جریان‌ها و احزاب سیاسی کشور باید موضع‌گیری مبتنی بر منافع ملی کشور داشته باشند و شرایط حساس کشور را درک کنند. و نیز از اقدام‌هایی که در این شرایط اسباب تفرقه‌افکنی و بهره‌برداری دشمن را فراهم می‌کند دوری کنند.
آقای عبدالله که دیروز جمعه ۱۲ عقرب در دهمین سالیاد کشته شدن سیدمصطفا کاظمی در خیمه‌ی لویه‌جرگه سخن می‌گفت از جریان‌ها و احزاب سیاسی کشور خواست که با در نظرداشت منافع ملی و وضعیت کشور، موضع‌گیری کنند تا فرصت به دشمنان افغانستان فراهم نشود.
او افزود که جریان‌های سیاسی در کشور باید در برخورد با قضایا تدبیر و دور‌اندیشی داشته باشند.
آقای عبدالله در واکنش به انتقادها از حکومت وحدت ملی، پذیرفت که حکومت در تطبیق کامل تعهدات خود ناکام بوده است.
داکتر عبدالله بر برگزاری انتخابات‌ به‌موقع شوراهای ولسوالی و پارلمانی نیز اشاره کرد و از قشر سیاسی و مردم افغانستان خواست که دست به‌دست هم بدهند و تا انتخابات‌ شفاف و مورد قبول همه برگزار شود.
آقای عبدالله با اشاره به بالا گرفتن بحث‌های انتخاباتی به‌ویژه آغاز پیکارهای انتخاباتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری نیز گفت: «من کاندید شدن را یک بحث مشروع می‌دانم و موقعش که رسید، هر کس در چهارچوب قانون حق دارد که کاندید باشد و حق دارد که رای بدهد.»
این در حالی‌ست که پیشت‌ر به‌روز سه‌شنبه ۹ عقرب امیر اسماعیل خان از فرماندهان سرشناس جهادی گفته بود که برای عبدالله ضرور نیست که دوباره شانس ناکام خود را در انتخابات بیازماید.
محمد محقق معاون ریاست اجرائیه که یکی از سخنرانان در محفل بود نیز گفت اگر حکومت به خواست‌های احزاب و جریان‌های سیاسی گوش ندهد و اصلاحات و تغییراتی در کمیسیون‌های انتخاباتی به‌میان نیاورد، انتخابات یک‌بار دیگر به بحران کشیده خواهد شد.
محمد محقق اظهار داشت: «جابه‌جا کردن یک نفر و دو نفر آسمانی را به زمین نمی‌زند. آنان (جریان‌های سیاسی) خواستند که کمیسیون انتخابات اصلاح شود تغییرات اساسی بیاید و باز بر سر کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های انتخابات که تغییرات آورده شده کار شود.»
پیش از این، شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان نیز خواهان برکناری رییسان و کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی شده‌اند.
انتقاد از ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی و فراخوان صلح به طالبان، از دیگر موضوعاتی بودند که شرکت‌کنندگان دیگر این مراسم به آن پرداختند.
سیدمصطفی کاظمی نماینده‌ی مردم کابل در پارلمان در سال ۱۳۸۶ همراه با پنج عضو دیگر پارلمان حین افتتاح فابریکه‌ی قند بغلان در اثر یک حمله‌ی انتحاری جان باختند.

مشاهده در منبع اصلی