اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 عقرب , 1397

درخواست محکمه‌ی جزایی بین‌المللی برای صدور مجوز تحقیق در افغانستان

اطلاعات روز: فاتو بنسودا، دادستان محکمه‌ی جزایی بین‌المللی، خواستار اجازه‌ی شروع تحقیقات در مورد جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان شد.
خانم بنسودا در بیانیه‌یی که روز پنج‌شنبه ۱۱ عقرب منتشر کرد، گفت: «وضعیت افغانستان امروز، در پی تصمیم من برای درخواست مجوز برای تحقیق جرایم ارتکاب‌یافته در جریان منازعه‌ی مسلحانه، به دیوان پیش از محاکمه‌ی بین‌المللی جزایی سپرده شد.»
فاتو بنسودا در بیانیه‌ی خود گفت که پس از بررسی‌های همه‌جانبه به این نتیجه رسیده است که تمامی شرایط حقوقی برای شروع تحقیقات در مورد وضعیت افغانستان وجود دارد.
دادستان محکمه علاوه کرد که به‌دلیل محدودیت زمانی، درخواست مجوز او به جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت که از اول می ۲۰۰۳ که در قلمرو افغانستان ارتکاب یافته، و همچنین جرایم مرتبط به منازعه‌ی مسلحانه در افغانستان که در قلمرو دیگر کشورهای عضو محکمه از اول جولای ۲۰۰۲ تاکنون ارتکاب یافته، تمرکز دارد.
در صورتی‌که دادستان محکمه بخواهد جرایمی را که محکمه صلاحیت رسیدگی به آن‌ها را دارد (جرایم جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی) مورد تحقیق قرار دهد، باید از دیوان پیش از محاکمه خواستار مجوز شروع تحقیق شود. پس از آن، در صورتی‌که آن دیوان مجوز شروع تحقیق را بدهد، دادستان محکمه می‌تواند تحقیقات خود را شروع کند.
دادستان محکمه در بیانیه‌ی خود گفت که در صورت دریافت مجوز، تمرکز دفتر او بر مسئولان اصلی شدیدترین جرایم ارتکاب‌یافته خواهد بود.
افغانستان در ماه می سال ۲۰۰۳ عضو این محکمه شد. محکمه‌ی‌ جزایی صلاحیت تحقیق در مورد جرایمی را دارد که پس عضو شدن افغانستان (از ماه می سال ۲۰۰۳ به‌بعد) در آن به‌وقوع پیوسته است.

مشاهده در منبع اصلی