اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 13 جوزا , 1397

مدرسۀ حقانیه پاکستان: حکومت افغانستان فقط به برخی از ولسوالی ها و مراکز ولایات تسلط دارد

مدرسۀ زیر نام داراعلوم حقانیه در پاکستان می‌گوید تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، آغاز گفت‌گوها با گروه طالبان ناممکن است و حکومت افغانستان فقط بر مرکز ولایت‌ها و برخی از ولسوالی‌ها تسلط دارد.

مولانا یوسف، یکی از سخن‌گویان این دارالعلوم به رسانه‌های پاکستانی گفته‌است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، صلح و ثبات در این کشور تامین خواهد شد.
او در گفت‌گویی با روزنامۀ اکسپرس تریبیون ادعا کرده که رییس جمهور افغانستان و سفیر افغانستان در کابل تلاش دارند تا حمایت مولانا سمیع‌الحق را به خاطر تلاش برای مذاکره با گروه طالبان به دست آورند.
این در حالی‌ست که چندی پیش حضرت عمر زاخیل‌وال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد با مولانا سمیع‌الحق دیدار و گفت‌گو کرده بود.
این ملای پاکستانی اما افزوده‌است که جمعیت علمای اسلام به رهبری ملا سمیع‌الحق به این باور است که تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند، مذاکرات آغازناشدنی هستند.
این ملا هم‌چنان ادعا کرده که برخی از ولسوالی‌ها و مرکزهای ولایت‌ها در حال حاضر زیر تصرف حکومت افغانستان است و متباقی ساحات زیر تصرف طالبان است.
پیش از این به شمول مولانا سمیع‌الحق، بارها ملاهای پاکستانی فتواهایی را علیه افغانستان صادر کرده‌اند که واکنش شدید حکومت و مردم را برانگیخته‌است.
مولانا سمیع‌الحق که گفته می‌شود در شکل‌گیری طالبان نقش کلیدی داشته، به عنوان پدر معنوی طالبان شناخته می‌شود و هم‌چنان، بسیاری از هراس‌افگنان در مدرسه‌های پاکستان آموزش می‌بینند و نقش ملاهای پاکستانی نیز در فعالیت‌های آنان تاثیرگذار عنوان شده‌است.
مدرسه‌های پاکستانی در پخش و نشر اندیشه‌های بنیادگرایانه و و افراطیت و حتا تروریزم در منطقه نیز نقش‌شان چشم‌گیر بوده‌است.

مشاهده در منبع اصلی