اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

سیگار: تسلط طالبان بر مناطق افغانستان افزایش یافته است

تسلط گروه طالبان بر مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته است.

گزارش اخیر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان که روز سه شنبه 9 عقرب 96 نشر شده است نشان می دهد که حاکمیت دولت افغانستان از 72 درصد خاک این کشور از عقرب سال 1394 به 57 درصد در ماه عقرب سال 1396 کاهش یافته است.

مطابق گزارش سیگار، از از 407 ولسوالی در سراسر افغانستان، 13 در صد آن در ماه اگوست در اداره‌ گروه تروریستی طالبان بوده و یا هم به نحوی متاثر از فعالیت آنان بوده است.

در یافته های بازرس ویژه آمریکا آمده است در مجموع 43 درصد از ولسوالی های افغانستان یا زیر کنترل طالبان هستند یا در آن‌ها جنگ جریان دارد که به این ترتیب این رقم در طول شش ماه گذشته 3 درصد افزایش را نشان می دهد.

براساس این گزارش، سازمان ملل از نیمه ماه جنوری تا 31 آگوست سال جاری میلادی، 5532 مورد رویداد امنیتی را ثبت کرده است؛ این آمار بیانگر کاهش 11.5 درصدی این رویدادها در سه ماه گذشته بوده اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 3 درصد افزایش داشته است.

سیگار هم‌چنان شمار افراد غیرنظامی که در ولسوالی های زیر نفوذ یا کنترل طالبان زندگی می‌کنند را بیش از 3 میلیون نفر اعلان کرده و گفته که این رقم در شش ماه گذشته در حدود 700 هزار تن افزایش یافته است.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی