اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

وزارت دفاع گزارش تازه‌ی سیگار را رد کرد

اطلاعات روز: وزارت دفاع ملی با رد گزارش سیگار اعلام کرد که جنگ در افغانستان«چریکی» است و کنترل شورشیان بر مناطق مشخص نیست.
به تازه‌گی دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش سه ماهه‌اش  به کنگره‌ی امریکا گزارش داده که وضعیت کنترل دولت افغانستان بر مناطق و جمعیت کشور از دو سال گذشته در بدترین سطح خود رسیده است.
در گزارش سیگار که روز سه‌شنبه (۹ عقرب) منتشر شد، آمده است که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۷ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.
در این گزارش آمده که از ۴۰۷ ولسوالی در سراسر افغانستان، ۱۳ در صد آن در ماه اگست در اداره‌ی گروه تروریستی طالبان بوده و یا هم به نحوی متاثیر از فعالیت آنان بوده است.

در همین حال، دولت وزیری، سخن‌گوی وزارت دفاع امروز (چهارشنبه؛۱۰  عقرب) در یک نشست:« من قبول کرده نمی‌توانم که درصدی را تعیین کنم که چند درصد خاک افغانستان در دست مخالفان است، در چنگ چریکی کسی درصدی را تعیین کرده نمی‌تواند، من این گزارش را رد می‌کنم».
در گزارش سیگار آمده که جمعیت تحت کنترل دولت به بیش از ۳۴ درصد و جمعیت زیر نفوذ آن به بیش از ۲۹ درصد می‌رسد به طور مجموعی نزدیک به ۶۴ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.
در گزارش سیگار همچنین آمده که ۱۲۲ ولسوالی دیگر محل منازعه است که محل زندگی حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور است.

مشاهده در منبع اصلی