اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

یونسکو؛ مکسیکو وافغانستان را کشور خطرناک برای خبرنگاران میداند

کابل باختر 10 عقرب
خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ یی در افغانستان در کنار رویارویی با خشونت‌ها حین تهیه گزارش و بعد از نشر، در درون سازمان رسانه نیز مشکلاتی زیادی دارند. 
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: خبرنگاران در افغانستان همواره قربانی خشونت ها و تهدید های حلقات بوده اند و سال پار این کشور مرگبار ترین سال برای خبرنگاران بود.
به تازه گی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) اعلام کرد که افغانستان خطرناک‌ ترین کشور جهان برای خبرنگاران در سال گذشته بوده است.
بر اساس این آمار، افغانستان و مکسیکو خطرناک‌ ترین کشورها برای خبرنگاران در سال گذشته میلادی بوده‌اند و در هر یک از این دو کشور ۱۳ خبرنگار کشته شده‌اند.
پس از افغانستان و مکسیکو یمن با ۱۱ مورد، عراق با ۹ مورد و سوریه با ۸ مورد در رده های بعدی قرار گرفته‌اند.
سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) اعلام کرد که خشونت علیه خبرنگاران در سراسر جهان افزایش یافته است.
در گزارش یونسکو آمده است که خبرنگاران در خطرند و از کشورهای مختلف جهان ربوده، دستگیر و شکنجه می‌شوند.
براساس آمار یونسکو، ۹۳۰ خبرنگار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی در کشورهای مختلف جهان کشته شده‌اند.
یونسکو این آمار را در ارتباط با روز جهانی “پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارشگران” منتشر کرده است که در آمار منتشرشده از طرف یونسکو آمده است که تنها در سال گذشته میلادی  ۱۰۲ خبرنگار در جهان کشته شده‌اند.
آخرین مورد کشته شدن یک خبرنگار که با اعتراض‌های جهانی نیز مواجه شد، مرگ دافنه کاروآنا گالیتسیا، خبرنگار افشاگر مالتی بود که در پی انفجار بمبی که در موتر او تعبیه شده بود، جان باخت. پسر این روزنامه‌نگار دولت مالت را به دست داشتن در قتل مادرش متهم کرده است.
یونسکو اعلام کرده که تنها ۱۰ درصد از دوسیه‌های مربوط به مرگ خبرنگاران از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ به پایان رسیده و مجرم یا مجرمان این قضایا شناخته شده‌اند.
در آمار ارائه شده  از سوی یونسکو همچنین آمده است که در سال گذشته میلادی ۹۴درصد قربانیان خبرنگاران محلی بوده‌اند.
با این حال هنوز هم تهدیدها در برابر رسانه ها و خبرنگاران پا برجا است و هیچ نهاد مسئول نتوانسته است که تاکنون عاملان این جنایت را به پنجه قانون بسپارد و یا از خبرنگاران حمایت جدی کند.
یونسکو در حالی افغانستان را مکان نا امن برای کار رسانه یی میداند  که این کشور وقایع اسفبار را در برابر خبرنگاران و اهل رسانه ها شاهد بوده است
حمله بر موتر حامل یک شبکه تلویزیونی در کابل،  قتل روزنامه نگاران در زابل و ننگرهار … تهدید مستقیم  شبکه های تلویزیونی یک  وطلوع از سوی طالبان، تهدید داعشی ها علیه روز نامه نگاران نمونه های از خشونت و وحشت علیه رسانه ها و کارکنان رسانه ها در کشور است.
مشکل کارکنان رسانه تنها در همین جا خلاصه نمی شود کارکنان  رسانه ها با مشکلات در داخل سازمان های رسانه یی  مواجه اند، به تازگی نی یا نهادحمایت از رسانه های ازاد اعلام کرده است که که کارکنان رسانه ها در محیط کاری با مشکلات چون عدم به  موقع پرداخت حقوق نبودقرار داد کاری نگرانی از انفکاک … مواجه اند و صاحبان رسانه کمتر در این خصوص خود را مسوولیت پذیر میدانند.
این در حالیست که دولت افغانستان تعهد به مطبوعات کثرت گرا و آزادی بیان را یک دستاورد بلند خود میداند  مگر در سایه مشکلات جاری این دستاورد نظام زیر سوال خواهد رفت مگر انکه تعهد رهبران کشور ومردم برای حمایت از رسانه تجدید شودوحمایت از رسانه  ها و  کار کنان ان  هدفمندانه  و رسالتمندانه تعقیب شود./ ذهاب

مشاهده در منبع اصلی