اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 عقرب , 1397

علت پوشش متفاوت سفیر جدید در هالند (عکس)

هفته گذشته سروصداهای زیادی در مورد سفیر افغانستان در هالند به نشر رسید که حقیقت نداشت. در مورد حضور هیات دیپلمات افغانستان و دادن اعتمادنامه به پادشاه هالند
در چندین روز گذشته شمار زیادی از هموطنان از حضور هیات دیپلماتیک افغانستان داکتر همایون عزیزی سفیر جدید افغانستان در کشور هالند مطالب نادرستی را به نشر رساندند که از حقیقت بسیار فاصله دارد.

داکتر همایون عزیزی سال گذشته در یک حمله انتحاری در داخل ولایت قندهار به شدت زخمی شد و چند دیپلمات عرب نیز کشته و شماری مجروح شدند. از جمله داکتر همایون عزیزی والی وقت قندهار به شدت مجروح گردید که آثار جراحت آن نه تنها در بدن بلکه در دست های عزیزی به وضعیت وخیمی مشاهده می شود که در روز تقدیم استوارنامه به پادشاه هالند سرو صدای های زیادی به راه انداخت و شماری از هموطنان بدون اطلاعات دقیق عزیزی را مورد حمله قرار داده توهین کردند.

هر دو دست آقای عزیزی در حمله انتخاری قندهار به شدت آسیب دیده است طوری که از زمان حمله انتخاری هر دو دست وی با دستکش مخصوص بهداشتی (یا بنداژ) بسته است که روزانه فقط نیم ساعت می تواند باز باشد.

حضور داکتر عزیزی سفیر جدید جمهوری اسلامی افغانستان در کشور هالند با دستکش مخصوص بهداشتی چند روز قبل از طریق پروتوکل به وزارت خارجه هالند اطلاع داده شده و شخص پادشاه هالند نیز از این جریان اطلاع داشته که داکتر عزیزی با دستکش بهداشتی با او ملاقات می کند و هیچ مشکلی در این مورد نبوده است ولی سروصدای های عجولانه شماری از هموطنان و نشر مطالب غیر حقیقی و کمنت های غیرعادلانه و حتی مغرضانه علیه همایون عزیری سفیر جدید افغانستان در هالند منتشر گردید که خلاف حقیقت بوده است.

هر سفیر و هیات دیپلماتیک کشور مهمان برای سپردن اعتماد نامه یا استوارنامه خود به رییس کشور میزبان باید طبق پروتوکل عمل نماید. طبق پرتوکل فقط دو لباس برای این منظور پیشنهاد می شود که می توانند فقط یکی مورد استفاده قرار گیرد. این دو لباس یکی کورتی رنگ سیاه با فرم کورتی به اصطلاح "دنباله دار" می باشد که پادشاه هالند پوشیده است و یکی هم لباسی که در کشور میزبان رواج دارد (دریشی عادی سیاه با نیک تایی خلاف پروتکل می باشد) ولی تجربه ها نشان می دهد که اکثر هیات های دیپلماتیک لباس رواج کشور خود را می پوشند و هیات افغانستان نیز همین کار را انجام داده است.

بنده علت نشر این مطالب غیرحقیقی را فقط از روی بی اطلاعی و عجله می دانم. شاید افراد بخصوصی هم از روی تعصب و یا نادانی مانند دیگران به نشر مطالب غیرحقیقی و نشر عکس هایی که بتواند علیه سفیر افغانسان در هالند براه بیاندازند باشند. بنده نیز خواستم هفته گذشته مانند دیگران در این مورد مطالبی بنویسم ولی فکرکردم بهتر است کمی تحقیق کنم، دیر نمی شود، بعدا مطالبی خواهم نوشت که حالا از تصمیم خود بسیار راضی هستم و این اطلاعات را در چند روز گذشته به دست آوردم.منجمزاده

مشاهده در منبع اصلی