اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

درخواست مشروط پاکستان از امریکا برای اقدام علیه هراس افگنان

پاکستان ظاهرا پذیرفته‌است که آماده‌است علیه هراس‌افگنان مربوط به شبکۀ حقانی و طالبان اقداماتی را روی‌دست گیرد.
ریکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ امریکا گفته‌است پاکستان پذیرفته که علیه شبکۀ حقانی و طالبان گام‌هایی را بردارد اما باید معلومات استخباراتی با این کشور شریک شود.
وزیر خارجۀ امریکا روز گذشته در کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای آن کشور گفت که از واشنگتن می‌خواهم برای پاکستان یک فرصت داده شود.
آقای تیلرسون به نقل از مقام‌های پاکستانی خاطرنشان ساخته که معلومات استخباراتی اگر با اسلام‌آباد شریک شود گام‌هایی را علیه هراس‌افگنان خواهند برداشت.
ریکس تیلرسون گفته‌است، به همین دلیل می‌خواهم اسلام‌آباد را امتحان کنیم و به پاکستان یک فرصت داده شود و این را هم افزوده که به زودی شریک‌سازی معلومات استخباراتی با پاکستان آغاز خواهد شد.
این اظهارات در حالی‌ست که برخی از مقام‌ها و اعضای سنای امریکا هم پذیرفته‌اند که استخبارات پاکستان با هراس‌افگنان رابطه دارد و از آنان حمایت می‌کند.
اما این‌که چنین اظهاراتی صورت گرفته و حکومت افغانستان هم به این عقیده‌است، پاکستان دوباره خواهان معلومات استخباراتی می‌شود، مسئلۀ جالب و تقریبا مشابه با چیزی‌ست که در گذشته انجام داده‌است.
حتا به اساس گزارش‌هایی که در گذشته به نشر رسیده، بسیاری از مدرسه‌هایی که هراس‌افگنان در آن‌ها آموزش می‌کنند نیز آدرسش در پاکستان مشخص است و حتا پاکستان به این مدرسه‌ها ملیون‌ها کلدار بودجه نیز تخصیص داده‌است.

مشاهده در منبع اصلی