اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 جوزا , 1397

با کمیسیون ها و کمشنران فعلی رییس جمهور آینده از همین حالا معلوم است

عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی می‌گوید رییس جمهور آینده از همین حالا مشخص است و باید کمیسیون‌های انتخاباتی لغو شوند.
آقای نور که روز گذشته به هرات رفته بود، در جریان سخن‌رانی‌اش ضمن اظهار این مطلب که در برابر حرکت‌های زورگویانه و تصمیم‌های ضد مردمی رهبران حکومت خواهد ایستاد، هم‌زمان ارگ را به دست‌داشتن در فساد، به خصوص مشکلات انتخاباتی متهم کرد.
والی بلخ حکومت را در لبۀ پرت‌گاه سیاسی دانسته تاکید کرد که خواستش الغای کمیسیون‌های انتخاباتی است و باید در کمیسیون‌ها اصلاحات بیاید.
رییس اجرایی حزب جمعیت باور دارد که باید پلان بدیل برای انتخابات در نظر گرفته شود و از سوی احزاب سیاسی و گروه‌های مطرح در افغانستان نظارت شود.
او گفت که در غیر آن، کمیسیون از خودشان، کمشران از خودشان و صندوق از خودشان؛ از همین حالا رییس جمهور معلوم است.
عطا محمد نور که عضو حکومت و هم‌زمان از منتقدان حکومت است، پیش از این اظهار داشت که در انتخابات ریاست جمهوری آینده خودش را نامزد خواهد کرد.
در همین حال محمد اسماعیل خان، یکی از رهبران جهادی در غرب افغانستان نیز با نگرانی از انتخابات افغانستان، اظهار داشت که وقتی ۷۵ درصد افغانستان زیر ادارۀ مخالفان مسلح باشد انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.
او با اظهار این‌که مردم دیگر تقلب را قبول نخواهند کرد، گفت که مردم افغانستان دیگر به این حکومت باور ندارند و امکان دارد مثل انتخابات گذشته، صندوق‌ها از سوی برخی از افراد پر شوند.

مشاهده در منبع اصلی