اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 جوزا , 1397

فروپاشی بانک رای در شمال کشور

جمعی از سران ترکتباران که با رییس‌جمهور ملاقات کرده بودند، روز گذشته در نشستی با سفیر آمریکا از راهبرد جدید آن کشور در افغانستان حمایت کردند. سران ترکتباران در این نشست در مورد جای خالی نخبه‌های این قوم در حکومت و ناامنی در ولایات شمال با سفیر آمریکا صحبت کرده اند. هوگولارنس سفیر آمریکا نیز ضمن حمایت از برنامه‌های سران ترکتباران از اقدامات جدی نیروهای ناتو برای سرکوب گروه‌های دهشت‌افکن در شمال خبر داده است.

منابع موثق می‌گویند که سفیر آمریکا به سران ترکتباران گفته است که به دو رهبر حکومت غنی و عبدالله توصیه می‌کند تا در گماشتن چهره‌های جدید و موثر از میان ترکتباران در پست‌های مهم حکومت اقدام کنند. این جریان که بتازگی راه افتاده و خلاف میل جنرال دوستم عمل می‌کند، تلاش دارد تا جای خالی دوستم از آدرس ترکتباران را در حکومت پر نماید.

سفارت آمریکا، رییس‌جمهور غنی و رییس اجرایی شدیدا مخالف برگشت دوستم به کابل و ادامه کار او بحیث معاون اول رییس جمهور هستند. تحرکات اخیر نشان می‌دهد که بانک‌رای در شمال فروپاشیده و دیوار محکمی به نام "دوستم" درز کرده است.

چهره‌های تاثیرگذار ترکتباران در حالی در تلاش بدست آوردن امتیاز از حکومت هستند که جنرال دوستم در تبعید بسر برده و مصروف نوشیدن قهوه در کاخ مجلل‌اش در ترکیه است.

شاکر کارگر، محمد عالم ساعی، محمدالله بتاش، جماهبر انوری، هاشم اورتاق، نظری ترکمن، سید کامل عنایت، سید نورالله سادات، داکتر نقیب‌الله فایق، سید انور سادات، همایون خیری، اسماعیل غضنفر و شماری دیگر از موافقان و مخالفان جنرال دوستم از جمله اشتراک‌کنندگان این نشست بوده اند.

وفایی

مشاهده در منبع اصلی