اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 4 جوزا , 1397

گسترش ساحات زیر تسلط طالبان در شش ماه اخیر

سیگار یا ادارۀ بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در مورد بازسازی افغانستان می‌گوید ساحات زیر تسلط گروه طالبان در افغانستان افزایش یافته‌است.
سیگار در گزارش جدیدش از افزایش فعالیت طالبان در افغانستان می‌گوید بخش‌های زیر اداره این گروه در شش ماه اخیر گسترش یافته‌است.
این در حالی‌ست که تا ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی از ۴۰۷ ولسوالی ۱۳ درصد آن زیر تصرف کامل طالبان قرار گرفته و بر ۴۱ ولسوالی نیز نفوذ داشتند، در حالی‌که قبلا بر ۱۱ درصد تسلط داشته‌اند.
به گفتۀ سیگار، حدود سه ملیون و هفت صد هزار شهروندان افغانستان در بخش‌های زیر نفوذ طالبان زنده‌گی می‌کنند و در حالی که از ماه فبروری به بعد در جریان شش ماه اخیر، ۷۰۰هزار تن به این آمار افزوده شده‌است.
این گزارش با استناد از معلومات نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان از سوی ادارۀ بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان آماده شده‌است.
این آمار در حالی افزایش را نشان می‌دهد که دونالد ترامپ در میانۀ همین جریان استراتیژی جدیدش را برای افغانستان اعلام داشت و انتظار می‌رفت وضعیت رو به به‌بودی برود.
هم‌چنان حمله‌های هوایی نیروهای امریکایی علیه پناه‌گاه‌های هراس‌افگنان نیز در مقایسه با هفت‌سال پیش در افغانستان بیش‌تر شده اما با این وضع، به نظر می‌رسد هنوز تاثیر آن به گونۀ جدی محسوس نیست.

مشاهده در منبع اصلی