اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 3 قوس , 1397

سناتوران: غزنی را قبل از سقوط به‌دست طالبان دریابید

اطلاعات روز: سناتوران در مجلس سنا با اشاره به افزایش ناآرامی‌ها در اطراف شهر غزنی، از حکومت مرکزی می‌خواهند که به امنیت این ولایت توجه کنند.
اعضای مجلس سنا همچنین می‌گویند که وضعیت امنیتی شهر غزنی نگران‌کننده است، ولی مقام‌های محلی این ولایت گزارش‌های نادرستی را از وضع امنیتی این ولایت به مرکز می‌فرستند.
سه شب پیش، طالبان مسلح با انجام حمله‌ی گروهی بالای مرکز ولسوالی خوگیانی غزنی در حومه‌ی شهر غزنی، ۹ سرباز را کشتند، ۶ تن را زخمی کردند و نیز فرماندهی پولیس این ولسوالی را آتش زدند.
مرکز ولسوالی خوگیانی به حومه‌ی غربی شهر غزنی در «منطقه‌ی متک سنگ‌ها» نقل‌مکان کرده است، ولی سناتوران می‌گویند که به‌نسبت افزایش تهدیدهای امنیتی از سوی طالبان در این منطقه نیز مورد حمله قرارگرفتند.
عبدالرحیم حسن‌یار سناتور ولایت غزنی در مجلس سنا می‌گوید که پُسته‌های کمربند شهر غزنی هر شب مورد حملات گروهی طالبان قرار می‌گیرند و سطح تهدیدهای امنیتی در این ولایت همه‌روزه در حال افزایش است.
آقای حسن‌یار گفت: «اگر به امنیت شهر غزنی توجه نشود، همانند شهر قندوز به‌دست طالبان سقوط خواهد کرد».
آقای حسن‌یار افزود که طالبان با افزایش تحرکات خود در اطراف شهر غزنی، قصد دارند این شهر را سقوط دهند.
از سویی هم، جمعه‌الدین گیانوال با افزایش ناامنی‌ها در مسیر شاهراه غزنی_پکتیکا می‌گوید که در این شاهراه مردم افغانستان به‌ویژه کارمندان دولتی از سوی طالبان سر بریده می‌شوند.
آقای گیانوال افزود، افزایش ناامنی‌ها در غزنی، بر امنیت ولایت پکتیکا نیز اثر منفی گذاشته و مردم این ولایت را نگران کرده است.
به گفته‌ی او، طالبان مسلح در مناطق اطراف شهر غزنی، به‌ویژه ولسوالی‌های نزدیک به شهر غزنی مانند اندر، ده‌یک، زنه‌خان فعالیت‌های‌شان را بیشتر کرده‌اند.
آقای گیانوال افزود، مقام‌های محلی غزنی گزارش‌های دقیقی از وضعیت امنیتی این ولایت به مرکز نمی‌فرستند و به همین خاطر دولت مرکزی هیچ‌گونه اقدامی را برای کنترل وضعیت در غزنی انجام نداده است.
او از هیات اداری مجلس سنا خواست که طی مکتوبی از شورای امنیت کشور بخواهد که موضوع افزایش ناامنی را در ولایت غزنی جدی بگیرد تا از سقوط احتمالی این ولایت جلوگیری شود.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا به کمیسیون امنیت داخلی این مجلس دستور داد تا نگرانی‌های امنیتی را با وزارت داخله شریک سازد.
آقای مسلم‌یار گفت اگر مقام‌های وزارت داخله حاضر به پاسخگویی به کمیسیون امنیت داخلی مجلس نشدند، هیات اداری را در جریان قرار دهد.
او هیات رهبری وزارت داخله را مورد انتقاد قرار داده و با اشاره به گدایی پولیس از خانه‌های مردم در برخی ولایت‌های کشور گفت: «رهبری فعلی وزارت داخله نامناسب و ناکام است؛ رییس‌جمهور یک شخص غیرمسلکی را در این وزارت گماشته که در هیچ اصول برابر نیست».
نگرانی‌ها در مورد افزایش ناامنی‌ها در غزنی در حالی مطرح می‌شود که دو هفته پیش، طالبان حملات گسترده‌یی را بالای ولسوالی اندر این ولایت انجام دادند که در نتیجه ده‌ها نیروی امنیتی کشور کشته شدند.
هم‌اکنون نزدیک به پنج ولسوالی ولایت غزنی (گیرو، رشیدان، خوگیانی، زنخان و بخش‌هایی از قره باغ) عملاً در کنترل طالبان است. دولت مرکز ولسوالی‌ها را در حومه‌ی شهر غزنی انتقال داده است. طالبان در اکثر مناطق اطراف شهر غزنی نیز فعالیت گسترده دارند.

مشاهده در منبع اصلی