اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

روز جهانی پلنگ برفی در پریان برگزار شد

کابل باختر 9 عقرب
اداره ملی حفاظت محیط زیست از روز جهانی پلنگ برفی درولسوالی پریان ولایت پنجشیر با حضور مقامات رهبری آن ولایت تجلیل کرد.
پلنگ های برفی گمان برده می شود که سابق در ( پریان ) بیشتر وجود داشت و کوشش می شودکه از شکار این حیوان ( پلنگ برفی ) و دیگر حیات وحش که در حال انقراض بسر می برند جلوگیری شود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، دراین محفل معاون والی پنجشیر در کنار سایر مشکلات محیط زیستی به دریای پنجشیر اشاره کرد وافزود که ساخت و ساز های خود سر در کنار دریا آلودگی ها را در این ولایت بیشتر ساخته است . ریاست محیط زیست پنجشیر مسوولیت دارد  که قانون و مقررات محیط زیستی را غرض بهبود وضعیت محیط زیست تطبیق نماید.
دراین محفل غلام محمد ملکیار معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست هدف تجلیل از روز جهانی پلنگ برفی در این منطقه ، داشتن ساحات زیبای طبیعی ، کوه های بلند و محل گشت و گذار پلنگ برفی و آهو عنوان کرد و گفت حفظ حیات وحش و مناظر زیبایی طبیعی یا هم ساحات مماثل بخشی  از وظایف اداره حفاظت محیط زیست می باشد و ما تصمیم اتخاذ نموده ایم تا از حیات وحش در ساحات زندگی وگشت گذار آنان  تجلیل نماییم .
معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست حیات وحش ، محیط زیست و ارزش میراث طبیعی را امانت  گذشتگان به نسل حاضر خوانده افزود که ما باید حیات وحش کشور خود را که سرمایه ملی ما محسوب می شود حفاظت کنیم و آنرا به فرزندان ونسل های آینده خویش  تحویل دهیم .
به گفته ملکیار  پلنگ های برفی  در ولسوالی  واخان بدخشان و در امتداد ،لغمان، نورستان و بخشی از ساحات دورافتاده زندگی دارند. آنچه مایه نگرانی جهانیان می باشد این است که پلنگ برفی در وضعیت نابودی  قرار دارد و پناه گاه های شان مورد تهدید قرار دارد .
در این محفل ریچارد پیلی رئیس موسسه تحفظ حیات وحش ( wcs ) افغانستان  گفت ما تحت رهبری اداره ملی حفاظت محیط زیست کارهایی را برای حفاظت پلنگ برفی در واخان بدخشان شروع کرده ایم وتحقیقات ما نشان می دهد که تعدادی از پلنگ های برفی در واخان زندگی داشتند و طی چندسال اخیر  تعداد آنها افزایش یا فته است و شما می توانید در حال حاضر پلنگ برفی و آهو را در واخان مشاهده کنید.
ما می خواهیم تحت رهبری اداره ملی حفاظت محیط زیست در آینده برای حفاظت حیات وحش در این منطقه کار های مفید را شروع کنیم.
دگر جنرال انجنیر محمد واصل بازغ معین مالی و اداری اداره ملی حفاظت محیط زیست از باشند گان  ولسوالی پریان ولایت پنجشیرخواست همان گونه که در مهمان نوازی شهرت دارند از پرنده گان وحیات وحش شان نیز به گونه مهمانان شان پذیرایی کنند .
موصوف افزود،  زیبائی ها ی صد سال قبل در این منطقه باقی نمانده و در اثر فعالیت های انسانی از زیبائی ها ی بعضی ساحات کاسته شده است .
در اخیر محفل ولسوال پریان تحفظ حیات وحش را یکی از وجیبه دینی عنوان کرد وگفت من به نمایندگی از اهالی ولسوالی پریان در همکاری با مردم تعهد می نمایم که این محیط طبیعی و خدا داد را حفظ کنیم و از شکار حیات و حش جلوگیری نمایم .# سید حبیب

مشاهده در منبع اصلی