اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

انتقال نخستین محموله گندم کمکی هند ازطریق بندرچابهارایران به افغانستان

شهرهرات 9 عقرب باختر
نخستین محموله گندم کمکی هند برای افغانستان ازطریق بندرچابهارایران وارد کشور شد.
این محموله بخشی از پانزده هزار تن گندم وعده شده  هندوستان برای مردم افغانستان است.
مقامات افغانستان ، ایران وهند ابرازامیدواری کرده اند انتقال این محموله های گندم کمک شده ، برگسترش روابط تجاری سه کشور بیفزاید.
سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندرچابهار ایران انجام دهند.
این محموله های گندم از بندر کندلا در ایالت گجرات از طریق بندر چاه بهار به افغانستان درحال انتقال است.
هند درجریان شش ماه آینده ازطریق بندرچابهارایران ، یک صدو ده هزار تن گندم به افغانستان کمک می کند. این گندم ها قراراست در ذخایر استراتژیک وزارت زراعت آبیاری و مالداری در شش ولایت کشور نگهداری شود.
ناریندرا مودی، نخست وزیر هند دریک پیام انترنتی خود با اشاره به آغازداد وستد تجاری ازطریق بندر چابهارایران افزود که این پیشرفت صفحه جدیدی در همکاری‌ها و روابط منطقه‌ای رقم خواهد زد.
ازسویی هم سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند چند روز پیش و در آستانه  ارسال محموله های گندم کمکی به افغانستان گفت: "ما به منظور برداشتن موانع و با استفاده از جغرافیا و افکارمان راه دهلیز هوایی را افتتاح کردیم و اینک برای گسترش آن تلاش می‌کنیم تا راه‌های آبی را هم بپیماییم و به همدیگر برسیم."
مقامات حکومت افغانستان با باورمندی می گویند که  بندر چابهار تجارت و ترانزیت در منطقه را افزایش خواهد داد.
تنها چند ماهی ازگشایش بندرچابهار ایران به روی افغانستان می گذرد و رفته رفته روند داد وستد تجاری کشور با جهان افزایش می یابد.
آنان می گویند که این بندر می‌تواند نقش خوبی در وصل و انکشاف اقتصادی کشورهای آسیای جنوبی، مرکزی وحتی اروپایی داشته باشد و به رشد وشکوفایی افغانستان کمک کند.
افغانستان به عنوان یک کشور محاط به خشکه همواره به راه‌های ترانزیت کشورهای همسایه خود به ویژه پاکستان نیازمند بوده است،  پاکستان همواره  برای افغانستان مشکلات ترانزیتی ایجاد می‌کند. ازاینرو افغانستان دربسا موارد و از روی مجبوریت راه های پرهزینه تر ازجمله ایجاد دهلیزهوایی برای داد وستد تجاری با هند را تجربه کرد.
افغانستان سال‌ها است تلاش دارد تا از این وابستگی بکاهد و می‌گوید راه خط آهن و آبی به کشورهای آسیای میانه و بندر چابهار می‌تواند به یک نقطه مهم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود و ازیک سو بار نیازمندی افغانستان به بازارهای پاکستان و بندرکراچی را کاهش دهد و ازسوی دیگر به شکوفایی اقتصادی و رونق داد وستد تجاری این کشور با جهان کمک نماید.ختم/ابوی

مشاهده در منبع اصلی