اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

امنيت در پنجشير به سود چه كسی است؟

امنيت و آرامش از نخستين دغدغه های بشر بوده و است. امنيت در جوامع مختلف باعث شکوفايی علمي، اقتصادي، هنري، فرهنگي و… شده است و ملت هاي گوناگون براي تامين امنيت محيط خويش قرباني هاي زيادي داده اند و شايد مردم افغانستان بيشترين قرباني را براي تامين امنيت و صلح سرتاسري داده باشند اما سوال اساسي اينجا است كه ما از امنيت چه سودي برده ايم؟ اگر به اين سوال پاسخ داده باشيم به گذشته نه چندان دور مي رويم به دوره محمد ظاهر، شاه سابق افغانستان.

دوره حكومت محمدظاهر توامان با امنيت بوده است ولي هيچگونه تحول اقتصادي، علمي، فرهنگي رخ نداده است و مردم در وضعيت بد اقتصادي زندگي مي كردند و دسترسي به خيلي چيزها ممكن نبود و شاه زندگي اش را در عيش و عشرت گذرانده و هيچ برنامه توسعه اي براي بهبود وضعيت نداشت و اين امر موجب شد تا دولت از درون پوسيده شود تا بالاخره منجر به كودتا شد. از دوره حكومت محمدظاهر كه بگذريم و به امنيت نسبي يك و نيم دهه پسا طالبان نگاهي به افغانستان بيندازيم مي بينيم كه افغانستان در عرصه هاي مختلف اقتصادي، علمي، فرهنگي دستاوردهاي خوبي داشته است با وجود اينكه میليون ها دالر كمك شده حيف و ميل شدند.

اما امنيت در پنجشير مثل دوره حكومت ظاهرشاه است. امنيت در پنجشير باعث رشد اقتصادي، علمي، فرهنگي و هنري نشده است و مردم در وضعيت بد اقتصادي زندگي مي كنند، مراكز آموزشي با كيفيت، مراكز صحي با كيفيت وجود ندارد و از شركت هاي توليدي هم خبري نيست درحاليكه رودخانه پنجشير هم می تواند در بخش انرژي استفاده شود و هم در بخش زراعت اما متاسفانه اندك ترين كار روي اين آب فراوان صورت نگرفته است.

تعمير براي مكاتب، مدارس، و دانشگاه ساخته شده است اما از اسناد مسلكي در اين نهادهاي آموزشي خبري نيست. اين همه در حالي است كه پنجشيري ها در يك و نيم دهه اخير در نظام افغانستان نقش كليدي را نسبت به ساير مردم افغانستان داشته اند اما اندك ترين كار را در پنجشير انجام نداده اند و هميشه مثل ظاهرشاه در عيش و نشاط خود بوده اند و بس.

اما از اين خلاي ناكارگي حزب تحرير كه نماينده مدني طالب و داعش است به شدت كار مي كند و جوانان را بطرف تندروي و بنيادگرايي سوق مي دهند، حزب تحرير را شما مي توانيد در مكتب، مدرسه، دانشگاه و روستاهايتان دريابيد و بدون كدام ممانعت شب و روز در حال جلب و جذب مي باشند. در پهلوي اين حزب تروريستي افكار افراطي و وهابيت در پنجشير جوانان و نوجوانان را مي بلعد و هيچ اقدامي براي ممانعت از روند وحشتناك تاكنون صورت نگرفته است.

اين آخر ماجرا نيست. چرس و پودر نيز در بين جوانان پنجشير جا باز كرده است و بدون كدام دردسر به دسترس جوانان قرار مي گيرد و باز هم هيچ اقدامي از طرف نهادهاي امنيتي براي جلوگيري از اين پديده شوم صورت نمي گيرد. پس باز هم شما پاسخ دهيد كه امنيت در پنجشير به سود چه كسي است؟

شریفی

مشاهده در منبع اصلی