اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

ادامه تنش در روابط واشنگتن و اسلام آباد

کابل باختر۸ عقرب
امریکا یک بار دیگر پاکستان را در خصوص حمایت ازگروه های تروریستی هشدار داده وتاکید کرده اگر پاکستان بر ضد گروه های هراس افگن اقدام نکند امریکا از طرق دیگر وارد اقدام خواهد شد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: در ادامه تنش در روابط واشنگتن  اسلام آباددر خصوص حمایت از گروه های تروریستی  امریکا بار دیگر از پاکستان خواسته است تا در مبارزه با این گروه ها  اقدامات جدی تر  را انجام دهد. 
قبلا  وزیر خارجه امریکا در دیدار با رهبران پاکستان گفته بود اگر اسلام آباد بر ضد گروه‌های تروریستی اقدام نکنند، امریکا از طرق دیگر برای دستیابی به این هدف ( سرکوب هراس افگنان) استفاده  خواهد کرد.
گفته های تلرسن تنها در سفر او به اسلام آباد محدود نمانده است او اخیر در شهر ژنیو سویس بار دیگر به آدرس پاکستان سخن گفت و به رهبران آنکشور  به طور واضح یاد آور شده سرکوبی تروریستان چیزیست که امریکا از شما می‌خواهد آن را انجام دهید.
آنها (رهبران پاکستان )باید بدانند آنچه امریکا می‌خواهد اجرای آن ضروریست.
وزیر خارجه امریکا گفته است که خواست هایش از رهبران پاکستان کدام لکچر نه بل حرف‌های است.
تیلرسن همچنان گفته است که روابط آینده امریکا با پاکستان بر این اساس نخواهد بود که بگوییم اسلام آباد این کار را انجام داد بلکه بر این اساس خواهد بود که واقعاً عمل کرده‌است یا خیر
وی افزوده‌است که به سیاسیون پاکستانی و مقام‌های نظامی این‌کشور گفته‌ اند، امریکا می‌خواهد به طور مثبت با پاکستان کار کند و این در درازمدت به نفع اسلام باد خواهد بود.
در همین حال سخنگوی وزارت خارجه امریکا جزییات تازه از صحبت‌های تیلرسن با مقام‌های پاکستانی را اشکار ساخته است .
به گفته وی، وزیر خارجه امریکا اخیراً در دیدار از اسلام آباد به مقام‌های پاکستانی گفته است که اگر در زمینه توقف فعالیت‌های تروریستان و از بین بردن پناه‌گاه‌های امن آن‌ها در قلمرو این‌کشور قاطعانه عمل نکنند ، امریکا خود دست به کار خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزوده که تیلرسن به رهبران پاکستانی به طور واضح گفته‌است که تروریستان و لانه‌های آن‌ها را باید در خاک این‌کشور نابود سازند.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا  می‌گوید، ما به تکرار به پاکستان گفته ایم که بر ضد گروه‌های تروریستی در آن کشور اقدام کند.
وی درواکنش به گفته های خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان ٬ که میگویدامریکا به پاکستان کدام لیست خاص رهبران و اعضای گروه‌های تندرو مسلح را نه سپرده است و نه پاکستان خواست امریکا را می‌پذیرد گفت، وزیر خارجه امریکا به رهبری پاکستان توقعات و تقاضایش را مطرح کرده‌است.
اکنون امریکایی ها منتظر هستند که پاکستانی ها به خواسته های آنکشور چه پاسخ می دهد چرا که پاکستان در گذشته هم در ملای عام با برخی از خواست های امریکا مخالفت امادر خفا با آنان همکاری می نمودند
این در حالیست که قبلاً رئیس جمهور امریکا با درنظر داشت همه موضوعات گفته بود که پاکستان در صورت ادامه میزبانی از گروه های تروریستی ٬خیلی چیز ها را از دست می دهد.
این دیپلومات امریکایی گفته است مهم ترین اهرام فشار پاکستان علیه امریکا و غرب راه زمینی و هوائی این کشور است.
در حال حاضر ناتو و امریکا از حریم فضایی و راه زمینی پاکستان  برای اکمال نیروهایش در افغانستان استفاده می کنند پاکستانی ها به این فکر اند که اگر راه زمینی و حریم هوایی اش را به رخ ما ببندد و برخی معلومات استخباراتی را با واشنگتن شریک نسازد، ناتو و امریکا با مشکل غیر قابل حل مواجه میشود.
اما امریکا وقتیکه در سطح رئیس جمهوری ٬ پاکستان را هشدار می دهد حتما در فکرپیامد های این موضوع نیز است.
از گفته های اخیر مقامات امریکایی بر میاد  که دیگر کاسه صبر امریکا لبریز شده و اگر پاکستان به خواست های امریکا که در خصوص مبارزه علیه هراس افگنان و نابودی پناه گاه های امن تروریستان در خاک آنکشور است اقدام نکند امریکا از تکتیک های دیگر در قبال پاکستان استفاده خواهد کرد و این بار دیگر هشدار نه بل عمل میکند
پاکستان نیز باید دیگر از این ترفند های خود دست کشیده و قبول کند واعتراف نمایدکه پناه گاه های امن تروریستان در انکشور وجود دارد و دیگر سیاست بازی ها را کنار گذاشته و اقدامات جدیدی را علیه مبارزه با تروریزم روی کار کند.
ضمنا راه ترانزیت پاکستان دیگر نمیتواند یک حربه و افزار برای آوردن فشار باشد زیرا دیگر پاکستان دیگر برای غرب و امریکا ان ارزش گذشته را ندارد و افغانستان نیز دیگر از وابستگی های ترانزیتی پاکستان رهایی یافته اند . ختم عبدالخالق/  فرشته ذهاب

مشاهده در منبع اصلی