اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

یک تصمیم درخور ستایش از مجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان فرمان تقنینی رییس جمهور غنی را با اکثریت آرا رد کرد.

روز دوشنبه 8 عقرب 96 مجلس نمایندگان، فرمان شماره 243 رییس جمهور غنی را که در ماده‌های چهارم و ششم قانون ثبت احوال نفوس تغییر ایجاد کرده بود، با اکثریت آرا رد کرد.

قانون ثبت احوال نفوس به تاریخ 11 جدی 92 از سوی پارلمان کشور تصویب شد و به تاریخ 10 قوس 92 از سوی رییس جمهور توشیح گردید اما بعداً در اثر تلاش یک عده افراد قوم‌گرا از جانب رییس جمهور فرمان تقنینی صادر شد و با تغییر ماده‌های چهارم و ششم قرار شد کلمه‌ "افغان" و قومیت افراد در شناسنامه درج گردد.

فرمان تقنینی رییس جمهور غنی از همان ابتدا از سوی کارشناسان مسایل حقوقی مورد نقد و صلاحیت حقوقی آن زیر سوال قرار گرفت. افزون بر این گفته شد که درج قومیت افراد، باعث بروز تنش‌های قومی بیشتر در کشور خواهد شد و امنیت جانی مردم را تهدید خواهد کرد.

مطابق فیصله‌ روز دوشنبه 8 عقرب 96 مجلس نمایندگان، معلومات مندرج در شناسنامه‌ اتباع کشور، به قرار ذیل خواهد بود: جمهوری اسلامی افغانستان، وزارت داخله، تذکره‌ تابعیت، نام، نام خانوادگی، نام پدر، نام پدرکلان، تاریخ ولادت، دین، محل سکونت اصلی و فعلی.

با توجه به اینکه ابعاد کارت شناسایی کوچک است؛ به باور یک عده همین معلومات هم زیاد است و لازم نیست که برخی از این معلومات، مانند: محل سکونت اصلی و فعلی، دین و نام پدر کلان افراد درج شناسنامه گردد.

مسعود حسینی

مشاهده در منبع اصلی