اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

استفاده ای که عطامحمد نور از وجود عبدالله کرد

عطامحمد نور بیشتر از هر کسی از ناکارامدی و ضعف داکتر عبدالله در مقام ریاست اجرایی به نفع جایگاه و اقتدار سیاسی و سازمانی خویش استفاده برد. هر قدر عبدالله در ذهنیت هواداران اش زده شد اعتبار و موقف عطا به تناسب آن بالا رفت تا جایی که امروز در حوزه مقاومت و جغرافیای شمال تنها گزینه هم برای رهبری جمعیت و هم برای مردمی که نسبت به پشتیبانی از غنی و عبدالله در انتخابات گذشته نادم اند، مبدل گشته است.

حرف اخیر عطامحمد نور را عده ای شاید از سر تصادف بپندارند اما من فکر می کنم که یکی از حساب شده ترین موضع گیری هایی بود که او در طول دوران حکومت وحدت ملی کرده است، به چند دلیل:
1. اگر رابطه و تاثیر خارجی به خصوص آمریکایی ها را موقتا از نظر دور بگذاریم، با تشکیل ایتلاف نجات عملا بخش قابل ملاحظه و تعین کننده رای دهندگان کشور را عطامحمد نور به حمایت خویش بسیج کرده است.

2. اگر انتخابات، انتخابات باشد نه تصمیم و دست کاری در رای مردم، به دنبال حمایت ازبک ها و هزارگان از او، حوزه هرات و قسمتی از قندهار (حوزه نفوس جنرال رازق، طبق اطلاع که وجود دارد) و درصد قابل قبولی از حوزه مشرقی(حاجی قدیر و حضرت علی) نیز به حمایت از او رای خواهند داد.

3. نسل سرخورده و ناامید از حمایت عبدالله و کلا رهبران سنتی جمعیت اسلامی و تاجیکان، پروپاقرص به حمایت از عطامحمد نور در حوزه سیاسی، نهادی و رسانه ای خواهند شتافت.

4. وقتی حمایت داخلی در این حد و مستوی باشد، مداخله و دست اندازی خارجی هم نمی تواند از موفقیت در انتخابات جلوگیری کند هر چند طبق آخرین اطلاعات بنده که کاندیدای مورد نظر آمریکایی ها غنی و عبدالله نیستند اینکه روی چه کسی سرمایه گذاری خواهند کرد، بستگی دارد به روند تحولات تا ماه های نزدیک به انتخابات.

دلایل دیگری هم وجود دارد که در اینجا ذکرشان را نیاز نمی بینم. با درک آنچه که در بالا آمد و با توجه به سودای سر بالای همیشگی تنها گزینه حوزه مقاومت پس از مسعود (عطا محمد نور) حرف اخیر ایشان را حساب شده، دقیق و امید بخش می دانم. اگر حتی پیروز هم نگردد به سادگی از سطح همه رهبران سنتی غیر پشتون عبور خواهد کرد البته یک سری الزاماتی را که بیانات این چنینی ایجاب می کند قطعا نور و نزدیکان اش از نظر دور نخواهند داشت.

صالحی

مشاهده در منبع اصلی