اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

علت کند بودن روند صدور گذرنامه در برلین (عکس)

گفتگو با داکتر علی احمد جلالی در مورد طولانی بودن صدور گذرنامه در برلین.

در اواخر ماه اکتبر 2018 میلادی با صحبت تلفنی از داکتر علی احمد جلالی سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در آلمان جهت معلومات بیشتر در مورد طولانی بودن پروسه صدور گذرنامه خواهش ملاقات نمودم. جناب جلالی فردای همان روز وقت ملاقات دادند. روز بعد خدمت رسیدم پس از صحبت کوتاه با ایشان راجع به سفرشان در سال 2004 میلادی که به عنوان وزیر داخله افغانستان که از طرف آقای اتو شیلی وزیر وقت داخله المان به برلین دعوت شده بودند صحبت کردیم.

از آقای جلالی سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در برلین در مورد کند بودن روند صدور گذرنامه پرسیدم و جلالی چنین گفت: شمار افغانستانی ها در اخیر سال 2017 میلادی به حدود 280 هزار پناهجو رسیده است و به همین علت تراکم صدها یا هزارها پناهجوی افغانستانی به سفارت افغانستان در برلین و نمایندگی ها بن و منشن گرفتن (تارمین) یا قرار ملاقات زمان بیشتری می گیرد و علت طولانی شدن پروسه صدور گذرنامه نیز همین می باشد ولی در برلین زمانی که اسناد عکس و پول گذرنامه به بانک انجام شد در مدت (سه تا چهار هفته گذرنامه خلاص و به آدرس هموطنان ارسال می گردد).

جلالی افزود یک مشکل دیگر که ما با آن مواجه هستیم گذرنامه هایی می باشد که جدید صادر شده به ادرس هموطنان راجسر ارسال می گردد و اغلب پناهجویان در خانه نیستند که گذرنامه را شخصا دریافت نمایند. در این صورت گذرنامه مدت حدود ده روز در پست می ماند و اگر صاحب نامه مراجعه نکند، گذرنامه شان به ادرس سفارت در برلین برگشت می خورد و مدتی در سفارت می ماند. این نیز دلیل دیر رسیدن گذرنامه ها به هموطنان می باشد.

در مورد تذکره نفوس، جلالی چنین گفت: فرمان های زیادی از وزارت خارجه به سفارت ها در خارج می رسد که اصلا بدون تذکره نفوس پاسپورت صادر نشود و کسانی که قبلا از نمایندگی های سیاسی افغانستان در آلمان گذرنامه گرفته باشند بر اساس آن می توانند گذرنامه جدید بگیرند.

جلالی تاکید کرد که پس از حضور در سفارت و سپردن اسناد به سفارت افغانستان در برلین در مدت کمتر از یک ماه گذرنامه شان خلاص و به ادرس شان ارسال می گردد.منجم زاده

مشاهده در منبع اصلی