اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

مجلس نمایندگان: استفاده از کارت‌های رای‌دهی گذشته بحران را عمیق‌تر خواهد کرد

اطلاعات روز: مجلس نمایندگان می‌گوید که برگزاری انتخابات با کارت‌های رای‌دهی گذشته کشور را به بحران عمیق‌تر فرو خواهد برد.
مجلس، تاکید دارد که انتخابات پارلمانی آینده باید شفاف برگزار شود، در غیر آن «جفا» در حق دموکراسی و آرای مردم افغانستان خواهد بود.
عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان که در نشست دیروز (دوشبنه، ۸ عقرب) این مجلس صحبت می کرد گفت: «متاسفانه دموکراسی در افغانستان بد نام شده است؛ باید شفافیت در انتخابات طوری به وجود آید که هیچ شکایتی از عدم شفافیت در این روند باقی نماند.»
آقای ابراهیمی تاکید کرد که برگزاری انتخابات شفاف حق مسلم مردم افغانستان است، حکومت باید به این مساله توجه کند و راهکاری که برای همه قابل قبول باشد را روی دست گیرد.
غلام فاروق مجروح یک عضو مجلس نیز گفت: «برگزاری انتخابات با سیستم گشته که میلیون‌ها کارت رای‌دهی جعلی وجود دارد، برای مردم نگران کننده است و این مساله زمینه تقلب گسترده را فراهم خواهد کرد.»
مجروح هشدار داد، در صورت که انتخابات پارلمانی شفاف برگزار نشود، افغانستان بار دیگر به بحران سقوط مواجه خواهد شد و نا امنی‌ها در کشور گسترش خواهد یافت.
کرام‌الدین رضا زاده دیگر عضو مجلس هم گفت: «اگر انتخابات پارلمانی بار دیگر با سیستم قبلی کمیسیون انتخابات برگزار شود، جفا و خیانت بزرگی در حق آرای مردم افغانستان خواهد بود.»
به گفته وی، حکومت باید اصلاحاتی را که در روند انتخاباتی کشور وعده داده بود، به وجود آورد و نگذارد شفافیت انتخابات زیر سوال قرار گیرد.
گفته می‌شود اخیراً، اعضای کمیسیون انتخابات در نشستی در این کمیسیون گفته‌اند که به دلیل زمانگیر بودن آوردن اصلاحات در روند انتخاباتی، احتمالاً انتخابات پارلمانی با سیستم گذشته برگزار شود.
این در حالی است که گفته‌می شود هم اکنون بیش از ۲۰ میلیون کارت رای‌دهی جعلی در کشور وجود دارد و هرگاه انتخابات با همان سیستم قبلی برگزار شود، تقلب گسترده در انتخابات صورت خواهد گرفت.
پیش از این، حکومت و کمیسیون انتخابات وعده داده بودند که با آوردن اصلاحات در روند انتخاباتی، انتخابات‌های آینده به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود. ولی کندی کار در کمیسیون انتخابات همواره مورد انتقاد ناظران انتخاباتی قرار داشته است.
تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ۱۶ سرطان سال آینده تعیین شده است؛ اما ناظران انتخاباتی کشور ابراز نگرانی کردند که کمیسیون انتخابات نمی‌تواند در تاریخ تعیین شده انتخابات را برگزار کند.
همچنین ناظران، حکومت افغانستان را متهم کرده‌اند که برای آوردن اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی در سال آینده، اراده سیاسی ندارد؛ اما حکومت گفته است که برای برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور اراده قوی سیاسی وجود دارد.

مشاهده در منبع اصلی