اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

هند در خصوص مسایل ترانزیتی افغانستان٬ با پاکستان مذاکره نمیکند

کابل باختر ۸ عقرب
روزنامه  هندو چاپ دهلی  به قول از مقامات آن کشور گفته است که هند درخواست پاکستان را مبنی بر مذاکره در خصوص مسایل و مشکلات ترانزیتی افغانستان رد کرده است .
گزارشگر اژانس باختر مینگارد :پیشنهاد مذاکره روی مسایل ترانزیتی افغانستان از سوی جنرال «قمر جاوید باجوا» رئیس ستاد ارتش پاکستان در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان مطرح شد.
رئیس جمهوراشرف غنی در این دیدار نگرانی‌های خود را  از مسدود شدن بندر «واگه» توسط پاکستان را مطرح کرده بود و ان را  خلاف توافق‌نامه تجاری و ترانزیتی میان دو کشور دانسته بود
یکی از دیپلمات‌های آگاه از این گفت‌وگوها میگوید که رئیس ستاد ارتش پاکستان پیشنهاد کرد تا درباره مشکلات ترانزیتی و تجاری با مقامات هندی گفت‌وگو شودجنرال باجوا در این دیدار یاد شده بود که  ما بارها پیشنهاد کردیم که از هند بخواهید تا با ما صحبت کنند و ما این مشکل را حل خواهیم کرد.
به گفته این منابع، مقامات افغان ٬مسوولان حکومتی هند  را از طریق سفارت آن کشوردر کابل آگاه کردند، اما مقامات هندی در نشست گروه تماس گفتند که پیشنهاد این گفت‌ وگوها را قبول نمی‌کنتد.
یکی از مقامات هندی به روز نامه هندو گفته است که از نظر دهلی‌ این پیشنهاد واقعی و صادقانه‌ نیست.
وی افزود: توافقنامه تجارت و ترانزیت افغانستان-پاکستان توافقی دوجانبه است و به دلیل تصمیم‌های یکجانبه اسلام‌آباد این تفاهم بی‌ثمر بوده است؛ اکنون ممکن نیست که گفت‌وگوهای هند و پاکستان این مشکل را رفع کند.
به این ترتیب هند مشکل تراتزیتی افغانستان و پاکستان را یک مشکل  دو جانبه خوانده که ضرور نیست کشور سومی در ان دخیل شود ضمنا هند با ایت حرکت خواسته نشان دهد که مسیر ترانزیتی پاکستان برای هند چندان اهمیت هم ندارد 
پاکستان بارها اجازه ورود کالاهای هندی به افغانستان را نداده است
  رئیس جمهوری افغانستان نیز بارها اظهار کرد که در اقدامی مقابل به مثل دسترسی پاکستان به آسیای مرکزی را قطع می‌کند و هفته گذشته نیز طی دستوری اجازه ورود کامیون‌های پاکستانی به داخل شهرهای افغانستان را ممنوع کرد.
از سوی دیگر نیز این طرح پاکستان نتایج دلخواه این کشور را در پی نداشت، زیرا دهلی و کابل برای ایجاد مسیرهای جایگزینی تلاش می‌کنند که از آن می‌توان به کریدور هوایی دو کشور و بندر چابهار اشاره کرد.
در حالی که توسعه بندر چابهار حدود یک سال دیگر زمان می‌برد، اما روز یکشنبه محموله 130 هزار تنی گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شد.
به این ترتیب دیگر پاکستان یک کشور رنگ باخته در داد و ستد تجاری میان کابل و دهلی است زیرا آنها راه بدیل و دهلیز هوایی رابطه تجاری میان افغانستان  وهند را نزدیکتر ساخت.  ختم  عبدالخالق

مشاهده در منبع اصلی