اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 11 قوس , 1397

گزارش جدید نی از نقض حقوق کارمندان و خبرنگاران در رسانه ها

نی یا نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان از نقش حقوق خبرنگاران توسط صاحبان رسانه‌ها و مشکلات در رسیدن حقوق‌شان سخن می‌گوید و از حکومت می‌خواهد به این موارد رسیده‌گی کند.
نی گزارش جدیدی را در این زمینه به نشر رسانید که به اساس آن، خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها حقوق‌شان را بر اساس مقررۀ طرز تاسیس فعالیت رسانه‌های همه‌گانی به دست نمی‌آورند.
مجیب خلوت‌گر، رییس اجرایی نی امروز در یک نشست خبری گفت که بیش از ۹۰ درصد از کرکنان رسانه‌ها، معاش ماه‌وارشان را به موقع به دست نمی‌آورند.
در گزارش نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد از نبستن قراردادها، نپرداختن معاش به وقت، نداشتن رخصتی‌های قانونی، نداشتن حقوق بازنشسته‌گی، منفک‌شدن بی‌دلیل، مداخلۀ مدیران در امور کاری، دیگر مقرره‌های طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همه‌گانی خصوصی یاد شده‌است.
آقای خلوت‌گر گفت که بیش از ۵۰ درصد خبرنگاران در افغانستان رخصتی سالانه ندارند و در زمان دریافت رخصتی، ناگزیر به پیداکردن یکی از کارمندان به جای خودشان هستند که کارمند دومی مجبور به تحمل حجم کار بیش‌تر نیز می‌شود.
رییس اجرایی نی اضافه کرد که برخی از خبرنگاران تا به حال با رسانه‌ها قرارداد رسمی ندارند و برخی هم بدون معاش در مرکز و ولایت‌ها کار می‌کنند.
او اما در مورد مصؤونیت خبرنگاران گفت که تقریبا ۱۰۰درصد کارمندان رسانه‌ها در بیرون از سازمان امنیت جانی ندارند.
گزارش جدید نی به اساس معلومات، گزارش‌های دیدبان رسانه‌ها و شکایت‌های خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها از آغاز سال ۱۳۸۱ تا ماه عقرب سال جاری خورشیدی آماده شده‌است.

مشاهده در منبع اصلی