اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

افغانستان خواهان تحریم رهبران طالبان در سازمان ملل شد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خواسته که گروه طالبان را به عنوان “گروهی تروریستی” قلمداد کند و نام ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر آن و دیگر اعضای رهبری این گروه را وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل کند.
جاوید فیصل، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آقای عبدالله امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان با غیرت عمروف، رئیس و برخی اعضای این کمیته که به کابل آمده بودند دیدار کرد.به گفته آقای فیصل، رئیس اجرایی افغانستان همچنین از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خواست تا مکانیزم نظارت شان را بهتر کنند تا تحریم‌ها موثرتر باشد.
این کمیته گفته که در زمینه جلوگیری از تهدیدهای امنیتی و آوردن صلح همراه افغانستان است و درباره تقاضای حکومت افغانستان اقدام‌هایی را انجام خواهد داد.حکومت افغانستان از چند ماه به این طرف تلاش کرده تا نام‌ رهبر گروه طالبان و برخی سران دیگر این گروه وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل شود. چند ماه پیش هم شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که برای درج نام هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان و برخی سران دیگر این گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل، سرگرم گردآوری اطلاعات درباره آنها است.امنیت ملی افغانستان، رهبر گروه طالبان و سران این گروه را تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان و امنیت جهانی می‌خوانند.حدود یک سال پیش، افغانستان بعد از امضای توافقنامه صلح حکومت وحدت ملی افغانستان با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خواست که نام آقای حکمتیار را از فهرست تحریم‌هایش حذف کند.این کمیته دو ماه پس از درخواست حکومت افغانستان، نام رهبر حزب اسلامی را از فهرست تحریم‌ها حذف کرد تا در روند صلح میان او و حکومت وحدت ملی افغانستان همکاری کند. مطالب مرتبط:

مشاهده در منبع اصلی