اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

وزارت داخله تأیید کرد: پنج‌هزار تروریست صرفاً در ننگرهار فعال‌اند

اطلاعات روز: سرپرست وزارت داخله می‌گوید که نزدیک به پنج‌هزار تروریست مربوط به صدها گروپ تروریستی مختلف در ننگرهار فعالیت دارند.
افزایش ناامنی‌ها در ننگرهار به‌ویژه افزایش فعالیت‌های تروریستی داعش در ولسوالی خوگیانی این ولایت، پای سرپرست وزارت داخله را در نشست دیروز (یک‌شنبه ۷ عقرب) کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان کشاند.
نمایندگان ولایت ننگرهار می‌گویند که فعالیت داعش در ولسوالی خوگیانی ننگرهار افزایش یافته و از دو هفته به این‌سو جنگ شدیدی در این ولسوالی جریان دارد.
به گفته‌ی نمایندگان ننگرهار، افزایش ناامنی‌ها و فعالیت داعش در ولسوالی خوگیانی، خانواده‌های زیادی را مجبور به فرار از این ولسوالی کرده است.
در همین حال، وزارت داخله نیز می‌پذیرد که سطح تهدیدهای امنیتی در ولسوالی خوگیانی ننگرهار بالا است.
ویس احمد برمک سرپرست وزارت داخله گفت که پنج‌هزار تروریست مسلح مخالف دولت که مربوط ۳۵۴ گروپ تروریستی مختلف می‌شوند در ننگرهار فعالیت دارند.
آقای برمک افزود که این تروریستان در ۱۰ ولسوالی ننگرهار که با پاکستان هم‌مرز‌ اند، فعالیت دارند.
به گفته‌ی وی، سطح تهدیدهای امنیتی نیز در این ۱۰ ولسوالی بلند است، اما سطح تهدیدهای امنیتی در ۱۱ ولسوالی دیگر ننگرهار در حد متوسط و پایین قرار دارد.
آقای برمک افزود که نیروهای دولتی به حمایت نیروهای بین‌المللی پلان‌های وسیعی را برای کاهش تهدیدهای امنیتی ولایت ننگرهار روی دست گرفته است که با عملی شدن آن وضع امنیتی این ولایت بهبود خواهد یافت.
به گفته‌ی او، حملات هوایی نیروهای بین‌المللی در ولایت ننگرهار و سراسر کشور مؤثر واقع شده و دشمن تلفات زیادی متقبل شده است.
او گفت که حملات نیروهای بین‌المللی نسبت به گذشته سه چند افزایش یافته است.
از دو هفته به این‌سو، افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار حملات وسیعی را به‌راه انداختند که در نتیجه هزاران خانواده مجبور به ترک خانه‌های‌شان شدند.
نمایندگان ننگرهار از وضعیت بد امنیتی در ولسوالی خوگیانی ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که در نتیجه‌ی تشدید ناآرامی‌ها در ولسوالی خوگیانی، نگرانی‌های مردم نیز بیشتر شده است.
به گفته‌ی نمایندگان ننگرهار، خانواده‌هایی که در نتیجه‌ی حملات داعش از ولسوالی خوگیانی فرار کرده‌اند در مرکز ولایت ننگرهار پناه آورده‌اند.
افراد وابسته به داعش از دو سال به این‌طرف در ننگرهار افزایش یافته است.
هرچند نیروهای امنیتی تا هنوز چندین عملیات را در بخش‌های مختلف این ولایت انجام داده‌اند، اما تاهنوز موفق به پاکسازی کامل این ولایت از وجود طالبان و داعش نشده‌اند.
روز شنبه هفته‌ی جاری ظاهر قدیر نماینده‌ی مردم ننگرهار در مجلس نمایندگان گفت که مردم محل در ولسوالی خوگیانی با داعش درگیر شدند و توانستند چندین قریه را از آنان پس بگیرند.
به گفته‌ی وی، صدها نفر مربوط خیزش‌های مردمی در ولسوالی خوگیانی در برابر گروه تروریستی داعش می‌جنگند.
او دولت مرکزی را متهم کرد که در برابر تهدیدهای داعش در ولایت ننگرهار بی‌تفاوت است و تا هنوز برای سرکوب داعش در خوگیانی هیچ اقدامی نکرده است.

مشاهده در منبع اصلی