اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

یک مقام افغان در پشاور پاکستان ربوده شد

قاضی محمدنبی، معاون والی کنر که برای تداوی به پاکستان رفته بود از سوی افراد ناشناس ربوده شده است.
خانواده‌ی قاضی محمدنبی با تماس به قونسلگری افغانستان در پشاور گفته که او برای تداوی به پشاور رفته بود و در آن‌جا ناپدید شده است.
یک دیپلمات افغان نیز تایید کرده است معاون والی کنر که با پاسپورت عادی به پاکستان سفر کرده بود، ناپدید شده است. اما این دیپلمات تاکید کرده که ماموریت دیپلماتیک افغانستان در پاکستان از حضور آقای نبی در آن کشور آگاه نبوده است.
تا حالا فرد یا گروهی مسئولیت اختطاف احتمالی آقای نبی را بر عهده نگرفته است.
وزارت خارجه‌ی افغانستان می‌گوید مقام‌های پاکستانی را از ربوده شدن معاون والی کنر در شهر پشاور پاکستان در جریان قرار داده و آن‌ها در تلاش رهایی او هستند.
به گزارش بی‌بی‌سی، صبغت‌ احمدی معاون سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی افغانستان گفته است که وزیر خارجه‌ی این کشور به سفیر افغانستان در اسلام‌آباد و سرکنسول این کشور در شهر پشاور وظیفه سپرده که این قضیه را به ‌طور جدی پیگیری کنند.
پولیس محلی در پشاور گفته است که پس از خبر ناپدید شدن آقای نبی، آنان تحقیقات را در این مورد آغاز کردند، اما آنان از حضور آقای نبی در پشاور آگاهی نداشتند.
به گفته‌ی او، محمدنبی احمدی معاون والی کنر در منطقه‌ی «دبگری» شهر پیشاور از سوی افراد مسلح ناشناس ربوده شده است.
این رویداد روز جمعه پنجم عقرب رخ داده است. گفته می‌شود که معاون والی کنر برای مداوا به شهر پشاور سفر کرده بود.
تا هنوز انگیزه‌ی ربوده‌شدن آقای احمدی مشخص نشده است.
گروه طالبان دست داشتن این گروه در رویداد مذکور را رد کرده است.
با وجود عودت میلیون‌ها مهاجر افغان از پاکستان در بیش از یک‌ونیم دهه‌ی گذشته، به گفته‌ی مقامات پاکستانی حدود سه میلیون مهاجر افغان هنوز هم در آن کشور به‌سر می‌برند. شماری از شهروندان افغان به‌شمول مقامات ارشد آن کشور هنوز هم جهت بازدید از دوستان و تداوی به پاکستان سفر می‌کنند.
قبل از این، عبدالخالق فراهی، دیپلمات ارشد افغان در پشاور، در سال ۱۳۸۷ خورشیدی در شهر پشاور توسط گروه طالبان اختطاف شده بود، اما پس از دو سال اسارت از قید ربایندگان آزاد شد.

مشاهده در منبع اصلی