اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

اختلاف‌نظر سناتوران بر سر برگزاری لویه‌جرگه به برخورد فیزیکی انجامید

اطلاعات روز: اختلاف‌نظر سناتوران بر سر برگزاری و یا عدم برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی به برخورد فیزیکی دو عضو مجلس سنا انجامید.
دو عضو مجلس سنا پس از آن باهم درگیر شدند که بر سر برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی اختلاف‌نظر داشتند.
در نشست عمومی دیروز (یک‌شنبه ۷ عقرب) مجلس سنا، برخی سناتورها با برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی برای حل مشکلات امنیتی و سیاسی کشور موافق بودند، اما برخی دیگر سناتوران برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی را در شرایط کنونی کشور جز تحمیل مصارف هنگفت بر دولت، سودمند نمی‌دانستند.
برخورد فیزیکی از آن‌جا آغاز شد که محمدحنیف حنفی یک عضو مجلس سنا، سناتوران موافق برگزاری لویه‌جرگه را به عدم استقلالیت متهم کرد و گفت که آنان از بیرون شورا دستور می‌گیرند تا در داخل تالار صدای درخواست لویه‌جرگه را بلند کنند.
به گفته‌ی وی، فیصله‌های لویه‌جرگه‌ی عنعنوی قابل اجرا نیست و برگزاری آن نیز سودی ندارد.
اما، قبل از این‌که سخنان آقای حنفی تمام شود، رحمت‌الله اچکزی سناتور ولایت قندهار بوتل آب را به سمت او پرتاب کرد و خودش نیز دوید تا آقای حنفی را لت‌وکوب کند، ولی سناتوران دیگر و محافظان امنیتی داخل تالار مانعش شدند.
گفتنی است که بوتل آب به‌صورت آقای حنفی برخورد کرده بود و دستار او نیز از سرش افتاده بود.
سپس محافظان امنیتی داخل تالار اچکزی را از مجلس بیرون کردند.
این برخورد با واکنش تند سناتوران مواجه شد.
حنیف حنفی به مجلس سنا هشدار داد و گفت: «این‌گونه برخوردها از بیرون مجلس سنا سازماندهی می‌شود و اگر هیات اداری به این مساله رسیدگی نکند، خودش اقدام لازم را انجام می‌دهد.»
آقای حنفی هرچند مشخص نکرد که چه کسانی از بیرون شورای ملی در این اتفاقات دست دارند، اما پیش از این حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان خواستار برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی برای حل مشکلات کشور شده بود.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز این برخورد را خلاف اصول وظایف داخلی سنا عنوان و تاکید کرد که تدابیر انظباتی مجلس بالای آقای اچکزی تطبیق می‌شود.
مسلم‌یار گفت: «از همین اکنون تدابیر انظباتی بالای آقای اچکزی قابل اجرا است و او حق ندارد داخل مجلس سنا شود؛ مگر این‌که اعضای مجلس طور دیگری تصمیم بگیرند.»
در ماده‌ی ۷۳ اصول وظایف داخلی مجلس سنا آمده است که هرگا یک سناتور بالای سناتور دیگر حمله‌ی فیزیکی کند برای یک دوره‌ی معین که بیشتر از یک ماه نیست از حریم مجلس سنا اخراج می‌شود.
پیش از این نیز چنین برخوردهایی در مجلس سنا صورت گرفته بود، اما با وساطت سایر اعضا و عذرخواهی متخلف، به جنجال پایان داده شده است.
سناتوران در حالی با هم برخورد فیزیکی کردند که تنش‌ها در مجلس نمایندگان نیز به اوج خود رسیده است.
شماری از سناتوران در نشست دیروز مجلس سنا، تنش‌ها در مجلس نمایندگان را بی‌عزتی برای هردو مجلس شورای ملی عنوان کردند و از رییس سنا خواستند که برای حل مشکلات در مجلس نمایندگان دخالت کند؛ زیرا به گفته‌ی آنان، تنش در مجلس نمایندگان، آبروی شورای ملی را نزد مردم افغانستان زیر سوال برده است.

مشاهده در منبع اصلی