اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

انتقاد سناتورها از حکومت در خصوص عدم تامین اعاشه‌ی پولیس

اطلاعات روز: سناتوران، حکومت به‌ویژه وزارت داخله را در عدم تامین اعاشه‌ی پولیس به کوتاهی متهم کردند و این موضوع را شرم‌آور خواندند.
سناتورانی که در نشست دیروز (یک‌شنبه ۷ عقرب) مجلس سنا صحبت می‌کردند، گفتند با توجه به اختصاص بودجه‌ی هنگفت به نهادهای امنیتی، عدم تامین اعاشه‌ی پولیس غیر قابل توجیه و نگران‌کننده است.
اخیراً گزارش‌هایی از ولایت غور به نشر رسیده که اعاشه‌ی پولیس این ولایت از ماه‌ها به این‌سو تامین نشده است و سربازان از خانه‌های مردم نان خشک جمع‌آوری می‌کنند.
محمد داوود غفاری سناتور ولایت غور در مجلس سنا ضمن تایید این گزارش گفت: «اعاشه‌ی پولیس ولایت غور از دو ماه به این‌طرف تامین نمی‌شود و قراردادی فرماندهی پولیس غور فرار کرده است.»
آقای غفاری گفت: «نان خشک فرماندهی پولیس غور فی قرص ۲ افغانی از سوی کمیسیون تدارکات ملی قرارداد شده است، درحالی‌که فی قرص نان در بازار ۱۰ افغانی است؛ قراردادی فرماندهی پولیس غور به همین دلیل فرار کرده است.»
به گفته‌ی وی، این‌گونه قرارداد در هیچ منطقی نمی‌گنجد که کسی به تاوان برای پولیس اعاشه برساند.
غفاری تاکید کرد که با این وضعیت، دولت چگونه از نیروهای پولیس توقع دارد که سنگرهای خود را حفظ کنند.
شیرمحمد آخندزاده دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که جمع‌آوری نان خشک از خانه‌های مردم توسط پولیس ولایت غور و عدم تامین اعاشه‌ی آنان برای دولت شرم‌آور است.
او گفت که بودجه‌ی کافی برای تامین اعاشه‌ی نیروهای امنیتی در نظر گرفته شده است ولی کمیسیون تدارکات ملی مقصر اصلی این نارسایی می‌باشد.
آخندزاده با انتقاد از کمیسیون تدارکات ملی گفت که قراردادهای تامین اعاشه‌ی نیروهای امنیتی را به کسانی داده است که از عهده‌ی این کار برنمی‌آیند.
از سویی هم، شماری از سناتوران از عدم تامین اعاشه‌ی پولیس در ولایت‌های نورستان و کندز نیز شکایت و وزارت داخله را در این راستا به کوتاهی متهم کردند.
عبدالطیف نهضت‌یار سناتور ولایت نورستان در مجلس سنا گفت که اعاشه‌ی پولیس نورستان نیز از چند ماه به این‌طرف به قطعات نمی‌رسد و سربازان در وضعیت بدی قرار دارند.
آقای نهضت‌یار افزود که این مشکل را با وزارت داخله در میان گذاشته، اما تا هنوز نتیجه‌یی نداده است.
به گفته‌ی وی، فرماندهان و سربازانی که از عدم تامین اعاشه‌شان شکایت کنند، از سوی وزارت داخله مورد توبیخ قرار می‌گیرند.
عبدالله قرلق سناتور ولایت کندز نیز گفت که پولیس این ولایت نیز از چند روز به این‌طرف تامین اعاشه نشده است. به گفته‌ی وی، شخص قراردادی فرماندهی پولیس کندز نیز در دست‌رس نیست.
این در حالی است که پیش از این وزارت داخله همواره به عدم مدیریت سالم و فساد گسترده در این وزارت متهم و این وزارت به‌عنوان قلب فساد یاد شده است.
هرچند حکومت و سرپرست جدید وزارت داخله وعده داده‌اند که به مشکلات در این وزارت رسیدگی می‌کنند ولی تا هنوز این تلاش‌ها نتیجه نداده است.

مشاهده در منبع اصلی