اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 عقرب , 1397

بلک واتر و تلاش برای واگذاری جنگ افغانستان برای شرکت هاه خصوصی

کابل 7 عقرب / باختر
رئیس شرکت خصوصی امنیتی امریکایی بلک واتر گفته است که با شماری از مقام های  بلند  پایه امریکا  درباره واگذاری  جنگ افغانستان  به شرکت  های خصوصی دیدر وگفتگوکرد ه است
اوتاکید بران دارد که برای سرکوب هراس افگنان باید شرکت های خصوصی واردعمل شوندکه دراین رابطه شرکتش طرح های خود را با سازمان اطلاعات مرکزی امریکا  شریک ساخته است .
گزارشگر آژانس باخترمینگارد : اریک پرنس رئیس شرکت خصوصی بلک واترامریکایی در مصاحبه اخیر خود  تاکید کرده که برای سرکوب هراس افگنان درافغانستان طرح های خود را با مقام های سازمان اطلاعات مرکز امریکا ارایه داده  است اما این درحالیست که سازمان استخبارات امریکا یا سیا دریافت چین طرحی را ازسوی شرکت بلک واتر رد کرده است .
برخی از آگاهان امور به این عقیده اند که شرکت بلک واتر پیش از این در افغانستان فعالیت کرده و مردم خاطرات تلخی از این شرکت دارند.
باورها بر این است که شرکت خصوصی امنیتی بلک واتر توانایی مدیریت جنگ و پیشبرد این ماموریت را در افغانستان ندارد.
به گفته انان در صورتی که مدیریت جنگ افغانستان به شرکت بلک واتر واگذار شود، نه تنها امنیت بهبود نمی‌یابد بلکه جنگ‌ها تشدید خواهد شد بنابراین مردم تجربه تلخی از فعالیت این شرکت امنیتی امریکایی دارند
بیش از این نیز آ عده از سیاست مداران امریکایی که طرفدار واگذار کردن جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی هستند، استدلال می‌کنند که این شرکت‌ها جنگ را با هزینه کمتری به پیش خواهند برد و از جانب دیگر از تلفات اردوی ایالات متحده امریکا جلوگیری می‌شود.
شانزده سال جنگ امریکا درافغانستان به هدف نابودی هراس افگنان نشان داد که خصوصی‌سازی جنگ افغانستان برای نظام نو پای این کشور بسیار خطرناک است. یکی از دلایل این است که شرکت های خصوصی امنیتی منافع شانرا در تداوم جنگ  نه درختم آن میبینند.
بلک واتر و داینکورپ از نخستین کمپنی‌های امنیتی خصوصی بودند که برای محافظت دفتر مرکزی سازمان اطلاعاتی آمریکا و سفارت آن کشور استخدام شدند. پس از آن شماری از کمپنی‌های خصوصی امنیتی افغان آغاز به فعالیت کردند که تعداد و چگونگی فعالیت شان تا سال ۲۰۰۷ نامعلوم و بیرون از یک چوکات رسمی ادامه یافت
دولت افغانستان برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ به ۳۹ کمپنی خصوصی امنیتی داخلی جواز فعالیت داد. اما دیری نگذشت که فعالیت این شرکت‌ها لغو شد زیرا کار انها مورد انتقاد و نگرانی شدید مردم و حکومت پیشین قرار گرفت و سرانجام در پی صدور یک فرمان تقنینی رئیس جمهوری پیشین، فعالیت این شرکت‌ها متوقف شد همچنان پیشنهاد شرکت بلک واتر قبل براین نیز از سوی وزارت دفاع ملی افغانستان رد گردیده بود.
جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی