اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

وزیر شهرسازی و مسکن: شهرک رهایشی امارات آماده افتتاح میباشد

کابل باختر 7 عقرب
سید سعادت نادری وزیر شهرسازی و مسکن امروز در یک نشست خبری در کنار ارائه گزارش کارکردهای سه ساله آن وزارت، از آماده سازی شهرک رهایشی امارات  به خاطر افتتاح خبر داد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، در این نشست وزیر شهرسازی و مسکن در حالیکه از کارکردها و فعالیت های سه ساله آن وزارت معلومات ارائه میکرد گفت که پروژه بزرگ شهرک رهایشی امارات که زیربناهای آن در گذشته مورد توجه قرار نگرفته بود با تکمیل زیر بناهای مورد نیاز به عنوان یکی از معیاری ترین پروژه های مسکن آماده افتتاح میباشد.
وی علاوه کرد که پروژه های رهایشی سنایی، بنایی، صدف و لاله که کارساخت وسازشان از اثر معاذیر حقوقی، تخنیکی و مالی متوقف شده بودند از سر گرفته شده است.
به گفته وی وزارت شهرسازی و مسکن طی سه سال گذشته ضمن حل مشکلات و چالش هایی که از سال های قبل فرا راه فعالیت های  این وزارت قرار گرفته بود، فعالیت های مشخصی را در بخش های مختلف چون مبارزه با فساد اداری واصلاح اداره، تهیه مسکن، پلان های شهری، بازسازی آبدات تاریخی و اماکن مقدس و اعمار کمپلکس جدید اداری در ساحه دارالامان انجام داده است.
به گفته وزیر شهرسازی و مسکن، این وزارت طی سه سال اخیر توانسته عوامل کلیدی فساد گسترده در این وزارت را به مراجع عدلی و قضایی بسپارد و همچنان مبلغ یکصد میلیون افغانی پول اضافه ستانی شده از اهالی مکروریان چهارم را نیز به آنان برگرداند.
بررسی وضعیت بخش شهری در 34 ولایت کشور توسط وزیر شهرسازی و مسکن، تدوین و نهایی سازی قانون شهرسازی، احیای اعتماد میان بخش خصوصی و دولت، احیای اعتماد مجدد میان وزارت شهرسازی و مسکن و جامعه جهانی و برخی دیگر نهادها و منابع تمویل کننده نیز از فعالیت هایی است که این وزارت به آن پرداخته است.
همچنان شورای عالی توسعه شهری به منظور اتخاذ تصامیم بزرگ درعرصه های بخش شهری تحت ریاست رئیس جمهوری و با سکرتریت وزارت شهرسازی ومسکن ایجاد گردیده است که مصرف بودجه انکشافی آن 17 درصد به 80 درصد افزایش داده شده است و آمریت های شهرسازی 17 ولایت به ریاست ارتقاع کرد و تمام رؤسای مرکز و واحدهای دومی از طریق رقابت شفاف در روند  تقرر حاصل نمودند و جایگاه وزارت شهرسازی و مسکن از جایگاه  سوم در تطبیق روند (سی. بی. آر) به جایگاه اول ارتقاع یافت. 
وزیر شهرسازی و مسکن خاطرنشان ساخت که حداقل به 1.5 میلیون واحد مسکونی جدید درکشور نیازمندیم که درگذشته هیچ توجهی به حل و فصل پایدار این مشکل نشده بود و حتی در ساختار تشکیلاتی این وزارت نیز بخش مسکن  گنجانیده نشده بود.
او گفت: "علاوه بر کارکردهای فوق پروژه های رهایشی خواجه رواش وخوشحال خان که بنا بر مشکلات متعدد تکمیل نگردیده بودند، تکمیل و به بهره برداری سپرده شدند".
وی همچنان از حمایت کشورهای چین، قطر، هندوستان و کشورهای اروپایی در خصوص اعمار هزاران واحد رهایشی خبر داد که افتتاح کار این واحدها عنقریب آغاز خواهد شد. نثار "ایثار"

مشاهده در منبع اصلی