اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 عقرب , 1397

نادری: طی سه سال ۲۱ هزار واحد مسکونی در افغانستان ساخته شده

سید سعاد منصور نادری، وزیر امور شهرسازی و مسکن گزارش کارکرد سه‌سالۀ این وزارت را از زمان قرارگرفتن آقای نادری در رهبری آن، در حضور خبرنگاران و رسانه‌ها ارایه کرد.
وزیر شهرسازی روز یک‌شنبه(۷ عقرب) در یک نشست خبری در زمینۀ مبارزه با فساد اداری گفت که کلیدی‌ترین عوامل فساد در این وزارت در این سه‌سال به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شدند و برای نخستین بار در تاریخ اجراآت اداری افغانستان، ۱۰۰ ملیون افغانی پول اضافه‌ستانی‌شده از مردم، دوباره برای‌شان برگردانیده شد.
آقای نادری به سفرش به تمام ۳۴ ولایت افغانستان در این جریان اشاره کرد و هم‌چنان گفت که اعتماد زیان‌دیدۀ مردم و سکتور خصوصی نسبت به وزارت شهرسازی دوباره احیا شده، به بی‌اعتمادی سازمان‌های جهانی نیز نقطۀ پایان گذاشته شد و سازمان‌ها و کشورهای بزرگ جهان دوباره هم‌کاری‌شان را با وزارت شهرسازی آغاز کردند.
او به عضویت افغانستان برای نخستین بار در هیئت مدیرۀ هبیتات نیز اشاره کرده اضافه نمود که مصرف بودجۀ انکشافی از ۱۷ درصد در سال ۱۳۹۳، به ۸۰ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت و آمریت‌های شهرسازی ۱۷ ولایت به ریاست ارتقا نمودند و به خاطر جلوگیری از ضیاع وقت مراجعین، صلاحیت‌های کاری ریاست‌های شهرسازی در ولایت‌ها افزایش یافت.
وزیر شهرسازی از نیاز به ۱٫۵ ملیون واحد مسکونی جدید در کشور یادآوری کرد و در بخش تهیۀ مسکن در این سه‌سال از ساخت طرح مسکن قوای مسلح، طرح مسکن برای عودت‌کننده‌گان، برای کارمندان ملکی دولت، طرح استفاده از سیستم قرضه برای مسکن و پلان‌های دورنمایی تهیۀ مسکن برای اقشار مختلف اجتماعی در ولایت‌های کشور و هم‌چنان ساخت یا تکمیل پروژه‌های زیربنایی و رهایشی نام برد.
به گفتۀ نادری، در جریان این سه‌سال ۲۱ هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل گردیده یا زیر کار قرار گرفته‌اند، در حالی که از زمان پادشاهی محمد ظاهرشاه تا سال ۱۳۹۳ و در بیش از ۷۰ سال گذشته، تنها ده هزار ساخته شده بود.
در بخش برنامه‌های شهری، وزارت شهرسازی در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۹۶ ۳۳ عنوان پلان تفصیلی، ۸۵ پلان استراتیژیک و ۳۲ عنوان پلان برای شهرک‌های معلمین در سراسر کشور ترتیب کرده و به گفتۀ وزیر وزارت شهرسازی، ماسترپلان خشن شهر بزرگ که در گذشته هیچ توجهی به آن نشده بود، زیر بازنگری قرار گرفته و نتایجی هم از آن به دست آمده‌است.
سید سعاد منصور نادری از کم‌کاری در ۱۳ سال نظام پیش از حکومت وحدت ملی  در بخش حفظ یا ساخت آبدات تاریخی سخن گفت و از بازسازی قصر دارالامان تا ۱۳۹۸، طرح و بازسازی مسجد جامع هرات، تپۀ تاج بیگ، مسجد عیدگاه، روضۀ شریف، مقبرۀ غازی امان‌الله خان و قلعۀ جنگی بلخ یادآوری کرد.
در زمینۀ ساخت مجموعۀ جدید اداری در ساحۀ دارالامان نیز وزیر شهرسازی گفت که این طرح از زمان شاه امان‌الله بود و اکنون حکومت و وزارت شهرسازی ارادۀ کار روی آن را دارند و وزارت شهرسازی از مجموع ۹۴ پروژه‌یی که به این وزارت انتقال شده، سال ۱۳۹۶ ۸۷ آن را زیر کار قرار داده یا یا مراحل تدارکاتی و تخنیکی شان را تکمیل کرده‌است.

مشاهده در منبع اصلی