اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 قوس , 1397

سفیر پاکستان : احتمال کاهش تعرفه های گمرگی وجود دارد // اتاق تجارت افغانستان : به گفته های پاکستانی ها باور نداریم

کابل 7 عقرب / باختر
زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان  درکابل از این احتمال سخن میگویدکه تعرفه محصولات کالا های افغانستان که چندی قبل  از سوی حکومت انکشورسه برابر افزایش یافته بود دوباره به حالت اولی ان برگرد د
به گزارش خبرنگار اژانس باختر: سفیرپاکستان دریک نشست خبری درکابل اظهار داشت  که اسلام آباد  در تلاش بهبود روابط اقتصادی  میان افغانستان و پاکستان است .
اویاد آور شد که  از حکومت خواسته تا تعرفه محصولات میوه و سیزی ها ی افغانستان که از سوی اسلام آباد  افزایش یافته بود به حالت اولی ان برگردد تا مشکلاتی که از این ناحیه بوجود امده مرفوع گردد.
این اظهارات سفیر پاکستان در مورد افزایش تعرفه گمرکی بالای کالا های تجار افغانستان در حالی بیان میگرد د که نزدیک  به دو هفته قبل حکومت پاکستان تعرفه گمرکی  بر صادرات میوه هر تن انگور افغانستان را  از هشت هزار کلدار به بیست و هشت هزار کلدار افزایش داده است و مسوولان اتاق تجارت افغانستان نیز درواکنش به این اقدام پاکستان روند صادرات کالاها را به انکشور متوقف ساخته اند .
خانجان الکوزی معاون اول اتاق تجارت افغانستان درگفتگوی با خبرنگار آ ژانس باختر گفت : گفتگو ها با حکومت پاکستان ادامه دارد ولی به نظر میرسد که نتیجه ای درپی نخواهد داشت  زیرا بعد از افزایش بی سابقه تعرفه گمرکی برصادرات افغانستان، بیش از هزار موتر تجار افغان در این سور مرز متوقف است وممکن تمام میوه های تازه وسبزی ها ی ما فاسد شود که دراین صورت صد های  ملیون دالربه تجارما ضررمیرسد وبه همینگونه تجارپاکستان بیشتراز ما ملیون های دالرمتضرر میگردد.
الکوزی تصریح نمود که پاکستانی ها همیشه وبطور مکرر همه ساله درفصل میوه های افغانستان چنین ماجرا ها و بهانه را خلق کرده اند وزمانیکه خوب مطمین شدن که  میوه ها و سیزها ی ما فاسد شده دوباره به حل اقدام میکنند .
به گفته الکوزی این بار نیز پاکستان با همان تکتیک های خود برای حل این معضل بیش امده به گفتگو های پرداخته ولی تا هنوز هیچ نتیجه در پی نداشته است اما این معضل را باید حکومت افغانستان با جدیت بیشترباحکومت پاکستان حل کند.
مسوولان اتاق تجارت افغانستان به تاریخ بیست و پنجم ماه میزان با نشراعلامیه گفته اند که پاکستان تعرفه بسیار سرسام آور و بسیار گزافی را بر صادرات افغانستان وضع کرده است بطورمثال  بالای  فی تن انگور از هشت هزاز به بیست و هشت هزار کلدار وانار و سیب از هشت هزار به بیست و یک هزار کلدرا پاکستانی ، که این افزایش  تعرفوی  درحالی  صورت میگیرد  که در حال حاضر فصل میوه تازه کشور بوده و اکثر تاجران افغان محصولات باغ های میوه  تازه را قبلا خریداری نموده اند  که در این میان، بدبختانه همان کالاهایی که حالا فصل آن ها است و ما نیاز داریم آن را صادر کنیم و نگهداری کرده هم نمی توانیم، زیرا فاسد خواهند شد، تعرفه ای گمرکی  بر آن ها سه تا چهار برابر بلند برده شده است .
اوتاکید کرده است که  ما به همکاری اتاق تجارت در جستجوی راه بدیل هستیم تا دیگر از شر پاکستان خلاص شویم .
در حال حاضر سفیر پاکستان که افغانستان را در روابط اقتصادی اش یک کشورمستقل میداند گفته است که کشورش از گسترش روابط اقتصادی افغانستان با هند نگران نیست  زیرا افغانستان بک کشور مستقل است وروابط وسیاست  خارجی خودش را دارد .جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی