اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 24 عقرب , 1397

نمایندگان: تنش ها میان هیات اداری مجلس دیگر قابل تحمل نیست

اطلاعات روز: نمایندگان در پیوند به اختلاف ها میان اعضای هیات اداری مجلس هشدار دادند در صورت ادامه‌ی این روند با هیات اداری مجلس، مطابق اصول وظایف داخلی برخورد خواهند شد.
این هشدار پس از آن مطرح می‌شود که نشست عمومی چهار شنبه‌ی گذشته مجلس در نتیجه‌ی تنش میان نمایندگان و هیات اداری مختل شد و بدون نتیجه پایان یافت.
نمایندگان مجلس در نشست عمومی امروز (شنبه ۶ عقرب) تاکید کردند که اختلاف‌ میان اعضای هیات اداری سبب بی عزتی مجلس شده است.
مولوی عبدالرحمان رحمانی خطاب به هیات اداری مجلس گفت: «ما بیش از این عزت خود را فدای شما دو نفر نمی کنیم؛ همه مردم متوجه این اند که در خانه ملت چه می گذرد؟ همه وکلا قربانی زدوبکن میان دو نفر(ابراهیمی و همایون) شده اند.»
فوزیه کوفی نیز گفت، اعضای هیات اداری بجای این که از عزت مجلس دفاع کنند، خود سبب بی غزتی مجلس نمایندگان نزد مردم شده اند.
خانم کوفی افزود: «ما امیدواریم شما هیات اداری به تیوری توطئه خاتمه دهید و گرنه امضا جمع آوری شده که به اتهام خیانت ملی مطابق اصول وظایف داخلی مجلس با شما برخورد شود».
براساس اصول وظایف داخلی هرگاه رییس و اعضای هیات اداری به خیانت ملی متهم شوند، به پیشنهاد یک سوم و تایید دو سوم کل اعضای مجلس پس از حکم دادگاه با صلاحیت عزل شده می توانند.
عبدالرئوف انعامی دیگر عضو مجلس نیز گفت که فلسفه وجودی مجلس این است تا منازعاتی حل نشدنی را که در جامعه وجود دارد، حل کند؛ اما هیات اداری خود، مجلس را به چالش کشیده است.
آقای انعامی بیان داشت: «هیات اداری آمر وکلا نیستند؛ یکتعداد دوستان ما نمی دانند وظایف شان چیست؟ لطفاً از چوکی های اداری سوء استفاده نکنید؛ به همین دلیل، مجلس از اعمال صلاحیت های نظارتی خود محروم شده است».
نمایندگان مجلس تاکید کردند که هیات اداری با مطرح کردند اتهام علیه یکدیگر اکثر نشست های مجلس را به گروگان می‌گیرند.
پیش از این همایون همایون، معاون اول مجلس ادعا کرده است که عبدالرووف ابراهیمی، رییس و خدای نظر نصرت، رییس دبیرخانه مجلس به فساد گسترده در مجلس دست دارند.
مجلس نمایندگان برای رسیدگی به این اتهام هیات تعیین کرده است.
اما، در نشست روز چهار شنبه هفته‌ی گذشته گل پادشاه مجیدی یک عضو مجلس مدعی شد که همایون همایون معاون اول مجلس و لالی حمیدزی ساعت ۱۱ شب به زور وارد آرشیف تلویزیون مجلس شده و برخی اسناد را با خود برده اند. این ادعا نشست چهار شنبه گذشته  مجلس را برهم زد.
در همین حال، شماری از نمایندگان در نشست امروز مجلس پیشنهاد کردند تا بحث روی مشکلات داخلی مجلس را به صورت فوری در آجندای مجلس قراردهند که این پیشنهاد با اکثریت آرای نمایندگان تایید شد و آنان در یک نشست سری به بحث روی مشکلات داخلی مجلس ادامه دادند.
گفتنی است که پس از اتهام فساد بر رییس و رییس دبیرخانه مجلس، همواره نشست های عمومی مجلس به این مساله اختصاص می یابد و اکثراً تنش‌های را میان نمایندگان ایجاد کرده است.

مشاهده در منبع اصلی