اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

چین همصدا با پاکستان، تقدیر از کشته های هراس افکنی؟

وزارت خارجه چین در سخنانی بیان کرد که باید از کشته های پاکستان در راه مبارزه با تروریزم قدردانی کرد، همراهی چین به عنوان قدرت مهم منطقه با پاکستان به ظاهر طرد شده از سوی آمریکا چه تغییراتی در وضعیت امنیتی افغانستان به بار خواهد آورد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالشکور سالنگی، آگاه روابط بین الملل درگفتگو با "محور" درخصوص حمایت چین از پاکستان گفت: از 16 سال بدینسو برای تمام کشورها مشخص شده است که پاکستان برنامه حمایت از تروریزم دارد اما کشورها بنابر معادلاتی که با هم داشتند این موضوع را کتمان می کردند و به رخ پاکستان نمی کشیدند.

سالنگی می گوید: باتوجه به سرمایه گذاری ها و مناسباتی که چین و پاکستان با هم دارند، رابطه این دو کشور می تواند در دراز مدت اهداف استراتژیک چین را در برابر آمریکا تامین کند و متاسفانه افغانستان نیز در چنین موضعی نیست که بتواند کشورها را بر دیدگاه خود سوق بدهد.

وی، درخصوص معضل هراس افکنی در افغانستان و حمایت چین از پاکستان بعنوان دولت حامی هراس افکنی در منطقه می گوید: چین از تروریزمی که در افغانستان مستقر است، هراسی ندارد چرا که این تروریزم در اختیار کسی است که او در کنترل چین است و چین از این نظر مشکلی ندارد.

این آگاه روابط سیاسی افزود: موضع چین و روسیه این است که آمریکا باید جنوب و قلب آسیا را ترک کند و از این جهت پاکستان را یک ابزار می بیند که می توان با آن در برابر آمریکا ایستاد.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی