اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 11 جوزا , 1397

با عقب نشینی طالبان از جنگ داعش، صدها خانواده از دشت لیلی آواره شده‌اند

اطلاعات روز: برخى منابع در ولایت فاریاب از عقب‌نشینی طالبان از جنگ با داعشیان در ولسوالی‌های درزاب و قوش تپه‌ی ولایت جوزجان و بی‌جا شدن صدها خانواده‌ی کوچی از دشت لیلی دولت‌آباد فارياب خبر می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری پژواک منابع حکومتی گفته، یک هفته پیش صدها طالب مجهز با جنگ‌افزارهای پیشرفته از ولایت‌های بادغیس، فراه و هلمند به کمک طالبان فاریاب آمدند و پس از آرایش قوا بیش از یک هزار طالب بالای داعشیان ولایت جوزجان یورش بردند؛ اما دی‌شب دوباره عقب‌نشینی کردند.
نعمت‌الله توفان فرمانده امنیه ولسوالى دولت‌آباد ولایت فاریاب که با ولسوالی درزاب جوزجان مرز مشترک دارد، می‌گوید که بیش از ۴۰۰ طالب ولایات بادغیس، فراه و هلمند که در جنگ داعش شرکت کرده بودند دی‌شب از طریق دشت لیلی و دولت‌آباد با وسایط مختلف به شمول یک تانک هموی دوباره برگشتند.
توفان گفت که طالبان در یک هفته جنگ ‌با گروه داعش در ولسوالی درزاب و قوش تپه تلفات سنگین را متقبل شدند و با عقب‌نشینی این گروه صدها خانواده کوچی که در دشت لیلی و نزدیکی‌های درزاب زندگی می‌کردند، بی‌جا شده و با مواشی‌شان در مربوطات ولسوالی دولت‌آباد مسکن گزیدند.
ملا یوسف حقیار، یکی از فرمانده‌هان طالبان در فاریاب می‌گوید که بخشى از افراد شان به خاطر آرایش و انسجام دوباره در دشت لیلی عقب‌نشینی کردند و شمار دیگر آن‌ها در منطقه چقمه چقور درزاب در جنگ با داعش قرار دارند.
وی مدعی است که طالبان در جنگ یک هفته‌یی ۳۷ جنگ‌جوی داعش را کشته‌اند و بیش از ۴۰ تن را مجروح کرده‌اند.
او گفت که در درگيرى‌ها سه طالب کشته و بیش از ده تن ديگر آن‌ها زخم شدند.
پردل خان، یک تن از متنفذین ولسوالی دولت آباد نیز تایید می‌کند که نزدیک به ۳۰۰ فامیل از دشت لیلی از ترس داعش متواری شده و در روستاها و مناطق مختلف این ولسوالی جابه‌جا شده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی