اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 26 سرطان , 1397

اشرف غنی کمیته ملی المپیک موازی را لغو کرد

اطلاعات روز: رییس جمهور کشور محمد ظاهر اغبر، رییس کمیته ملی المپیک را به حیث سرکنسول افغانستان در مونیخ آلمان تعیین کرده و با صدور حکمی خواستار لغو اداره‌‌های موازی المیپک شده است.
در حکم رییس جمهور آمده است که کمیته ملی المپیک با تشکیل کمیته‌یی برای برگزاری انتخابات برابر با اصول و قوانین فدراسیون آسیایی آمادگی‌ها را روی دست بگیرد.
منورشاه شهزاد سخن‌گوی کمیته‌ ملی المپیک به رسانه‌ها گفته است که تصمیم‌گیری درباره‌ی انتخاب و برکناری این کمیته از صلاحیت‌های مجمع عمومی است و هیچ‌کس این صلاحیت را ندارد.
پیشتر او به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که ورزش افغانستان دو مرجع مشخص دارد، یکی کمیته‌ی ملی المپیک به ریاست ظاهر اغبر و دیگری ریاست تربیت بدنی افغانستان: «غیر از این دو مرجع دیگر هیچ مرجعی قابل اعتبار نیست.»
از دوسال بدین‌سو دو کمیته‌ی ملی المپیک وجود داشت؛ یکی به ریاست ظاهر اغبر که از حمایت ریاست اجرائیه برخوردار بود و دیگری به ریاست محمود حنیف که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری حمایت می‌شد.
حالا پس از دو سال رییس‌جمهور غنی حکم لغو کمیته‌ی منسوب به محمود حنیف را صادر کرده و آقای اغبر که پیشینه نطامی دارد را به پیشنهاد وزارت خارجه سرکنسول افغانستان در مونیخ تعیین کرده است.
در حاشیه‌ی پنجمین رقابت‌های داخل سالن و هنر‌های رزمی آسیا، رییس شورای المپیک آسیا شیخ احمد‌ افهدا المصباح در گفت‌وگویی با رییس‌جمهور کشور گفت، اگر وضعیت ورزشی افغانستان بهبود پیدا نکند، حضور افغانستان در مسابقات به حالت تعلیق در خواهد آمد.
در این دیدار به افغانستان ضرب‌العجل دو ماهه داده شد تا به دوگانگی کار در کمیته‌های المپیک پایان دهد.
در نهایت رییس جمهور حکم لغور کمیته‌ی موازی را صادر کرد.

مشاهده در منبع اصلی