اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

اعتراف تکان دهنده نخست وزیر سابق قطر

آریانانیوز: نخست وزیر سابق قطر به همکاری کشورش با امریکا، ترکیه و عربستان برای کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه اعتراف کرد.
به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، حمد بن جاسم آل ثانی – نخست وزیر سابق قطر – به همکاری کشورش با امریکا، ترکیه و عربستان سعودی برای کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه اعتراف کرد.
بر این اساس، حمد بن جاسم آل ثانی در اعترافات جدید خود در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد قطر از طریق ترکیه از گروه‌های مسلح در سوریه با هماهنگی عربستان و نیروهای امریکایی حمایت می کرد.
وی افزود: ریاض، دوسیه سوریه را به دوحه واگذار کرده بود و قطر مدارک کاملی در این باره در اختیار دارد. وی با اذعان کردن به رسیدن کمک های قطر به دست جبهه النصره، از عربستان سعودی به علت اینکه تغییر موضع خود درباره باقی ماندن بشار اسد در قدرت را به اطلاع دوحه نرسانده بود، انتقاد کرد.
نخست وزیر سابق قطر گفت: پس از آنکه مسئله سوریه آغاز شد، در سفر به عربستان سعودی بر اساس دستور امیر سابق قطر با ملک عبدالله دیدار کردم. او به من گفت ما از شما حمایت می کنیم و شما این مسئله را پیگیری کنید. با شما هماهنگی می‌کنیم اما شما مدیریت مسئله را در دست بگیرید. این دوسیه را در دست گرفتیم. نمی خواهم به جزئیات اشاره کنم، اما مدارک کامل در این باره در اختیار داریم.
حمد بن جاسم آل ثانی افزود: تمامی کمک‌های ارسالی به ترکیه می رفت و با نیروهای امریکایی هماهنگی می شد. توزیع همه چیز توسط نیروهای امریکایی و ترکیه‌ای‌ها صورت می گرفت و افسران نظامی ما و برادران سعودی هم حضور داشتند. ممکن است اشتباهی صورت گرفته باشد و به یک گروه کمک شده باشد. البته منظور من داعش نیست. آیا ممکن است با جبهه النصره ارتباطی برقرار شده باشد؟ ممکن است. من اطلاعاتی در این باره ندارم، اما می‌گویم حتی اگر این مسئله درست باشد، زمانی که مشخص شد حمایت از جبهه النصره قابل قبول نیست، حمایت از النصره متوقف شد و تمرکز بر آزاد کردن سوریه بود.

مشاهده در منبع اصلی