اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 عقرب , 1397

با اعتبار ترین پاسپورت جهان

منابع خبری بین المللی  – باختر 5 عقرب
آیا می‎دانید که پاسپورت کدام کشور امسال در جهان با اعتبار ترین پاسپورت شناخته شده‎است؟
پاسپورت سنگاپور معتبرترین پاسپورت در سال ۲۰۱۷ میلادی در جهان شناخته شده و پاسپورت افغانستان در قسمت‎های آخر جدول رده بندی اعتبار پاسپورت‎ها قرار دارد.
بگزارش باختر به نقل ازصدای آزادی این همه بر اساس جدول شاخص اعتبار پاسپورت کشورهای جهان، روز چهارشنبه توسط موسسه مشاوره بین‌المللی "ارتون کاپیتال" منتشر شد.
پاسپورت سنگاپور که با آن می‌توان بدون ویزه به ۱۵۹ کشور جهان سفر کرد در مقام اول، پاسپورت جرمنی با ۱۵۸ امتیاز در مقام دوم و پاسپورت سویدن با ۱۵۷ امتياز در مقام سوم قرار گرفته‎است.
قبل از این، معمولا در این فهرست مقام‎های اول در اختیار کشورهای اروپایی بوده و به عنوان مثال طی دو سال گذشته پاسپورت جرمنی در صدر جدول قرار داشت.
اما در سال ۲۰۱۷ کشور پاراگوی اخذ ویزه را برای پاسپورت سنگاپور لغو کرد و به این ترتیب پاسپورت سنگاپور از نظر اعتبار و یا سفر بدون نیاز به ویزه در صدر جدول قرار گرفت.
فیلیپ می مدیر عامل ارتون کاپیتال گفت: "برای اولین بار یک کشور آسیایی معتبرترین پاسپورت جهان را داشته و این نشانه سیاست خارجی فعال و موثر سنگاپور است."
سایر کشورهای آسیایی که در بیست رده اول جدول قرار گرفته‌اند عبارتند از کوریای جنوبی با اجازه ورود بدون ویزه به ۱۵۷ کشور، جاپان با اجازه ورود بدون ویزه به ۱۵۶ کشور و مالزیا با اجازه ورود بدون ویزه به ۱۵۴ کشور می‎باشند.
مقام پاسپورت امریکا در جدول سال ۲۰۱۷ دو ردیف تنزل کرده‎است. چون‎که کشورهای ترکیه و جمهوری افریقای مرکزی ورود بدون ویزه اتباع امریکا را لغو کرده‎اند.
در اين جدول، ورود بدون ویزه قبلی به هر کشور جهان برای پاسپورت آن کشور يک امتياز تلقی می‌شود.
در فهرست شاخص اعتبار پاسپورت کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷، افغانستان با ۲۲ امتیاز در ردیف آخر و قبل از آن عراق و پاکستان با ۲۶ امتیاز قرار دارند.#خلیل

مشاهده در منبع اصلی