اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 4 جوزا , 1397

در اجلاس مشترک ناتو- روسیه روی تهدیدهای تروریزم و وضعیت افغانستان بحث شد

صدای آزادی – باختر5 عقرب
سرمنشی پیمان ناتومی‎گوید، در اجلاس دیروز شورای مشترک ناتو-روسیه در مورد تهدیدهای ناشی از تروریزم به شمول وضعیت در افغانستان بحث شد.
در این اجلاس که در شهر بروکسل پایتخت بلجیم دایر شد، سفرای کشورهای عضو پیمان ناتو و الکساندر گروشکو سفیر روسیه در ناتو اشتراک داشتند.
این سومین اجلاس مشترک این شورا در سال جاری میلادی محسوب می‎شود.
ینس ستولتنبرگ سرمنشی این پیمان در یک کنفرانس خبری گفت:"ارزیابی ما از ارزیابی روسیه کاملاً تفاوت دارد، ولی ما در تامین امنیت و ثبات در افغانستان منافع مشترک داریم. روسیه در مودر پالیسی اش در مورد افغانستان معلمومات مختصر ارائه کرد.
ناتو نیز در مورد تلاش‎های قابل ملاحظه خود در تقویت نیروهای افغان معلومات دادو این مهم است که همه اطراف از حکومت وجدت ملی حمایت می‎کنند، این مهمترین راه منارزبه با تردوریزم در افغانستان است که با آن مب تواند در سطح وسیع امنیت و ثبات در منطقه تامین شود."
اجلاس شورای مشترک ناتو – روسیه در شرایطی دایر می‎شود که به خاطر الحاق شبه جزیره کریمیا در سال ۲۰۱۴ میلادی با روسیه، روابط ایالات متحده امریکا با این کشور خیلی سرد است.
همچنان در این اواخر برخی مقامات ارشد نظامی امریکا در مورد همکاری روسیه با طالبان ابراز نگرانی کرده‎اند.
پیتر پاول مسئول کمیته نظامی پیمان ناتو در مورد گزارش‎های در آن گفته شده روسیه با طالبان مساعدت‎های نظامی می‎کند گفته‎است، تا هنوز در این مورد شواهدی را مشاهده نکرده‎است. اما وی می‎گوید در مورد این‎که روسیه به شرکت‎های تیل می‎دهد که بعد بالای طالبان به فروش می‎رسانند، گزارش‎های را دریافت کرده‎است.
جنرال جان نیکلسن قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در ماه فبروری سال جاری یک کمیته مجلس سنای امریکا گفته بود، روسیه بطور پنهانی و آشکار حمایت از طالبان را افزایش داده‎است و با این کار می‎خواهد تلاش‎های امریکا و ناتو را در افغانستان تضعیف کند.
روسیه همواره ادعای کمک‎های نظامی این کشور را با طالبان رد کرده‎است.# خلیل

مشاهده در منبع اصلی