اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 3 حوت , 1396

واکنش برخی از مردم ولایت خوست به حصارکشی‌ مرزی پاکستان

برخی از مردم و اداره محلی در ولسوالی زازی ولایت خوست مانع ساخت حصار در امتداد خط مرزی دیورند توسط نیروهای پاکستانی شده‌اند.
در دو سه روز گذشته تصاویری نیز در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که نشان می‌دهد چندین نفر بخشی از این حصار را که با سیم ساخته شده، خراب می‌کنند.فیض‌الله غیرت، فرمانده پلیس ولایت خوست اما به بی‌بی‌سی گفته که مردم قبل از آن‌که نیروهای پاکستان حصار را در بخشی از خط مرزی دیورند در ولسوالی زازی نصب کنند، مانع آن‌ها شدند.
او می‌گوید که نیروهای پاکستانی می‌خواستند که منطقه را حصار کشی کنند اما مردم، مقامات محلی خوست، نیروهای مرزی و بزرگان قومی و ولسوالی با آنها گفت‌وگو کردند و مانع‌شان شدند.

پاکستان از چندی به این سو حصارکشی بر خط مرزی دیورند در سرحد افغانستان و این کشور را آغاز کرده است. مقام‌های پاکستان تامین امنیت را دلیل این اقدام‌شان خواندند و مقام‌های افغان به این اقدام اعتراض کردند.محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز هفته گذشته در سفر به پکتیا گفته بود حصارکشی مردم را از هم جدا نمی‌سازد.دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

(Visited 7 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی