اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 عقرب , 1397

شورای مشترک ناتو و روسیه در مورد اوکراین و افغانستان گفت‌وگو می‌کنند

صدای آزادی – باختر4 عقرب
شورای مشترک ناتو – روسیه امروز پنجشنبه در مورد افغانستان و منازعه در اوکراین بحث می‌کنند.
بگزارش باختر به نقل از صدای آزادی این سومین اجلاس مشترک این شورا در سال جاری میلادی محسوب می‌شود.
در این اجلاس که در شهر بروکسل پایتخت بلجیم دایر شده است، سفرای کشورهای عضو پیمان ناتو و الکساندر گروشکو سفیر روسیه در ناتو اشتراک دارند.
اجلاس شورای مشترک ناتو – روسیه در شرایطی دایر می‌شود که به خاطر الحاق شبه جزیرۀ کریمیا در سال ۲۰۱۴ میلادی با روسیه، روابط ایالات متحدۀ امریکا با این کشور خیلی سرد است.
همچنان در این اواخر برخی مقامات ارشد نظامی امریکا در مورد همکاری روسیه با طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.
پیتر پاول مسئول کمیتۀ نظامی پیمان ناتو روز چهارشنبه گفت، در اجلاس امروز شورای مشترک ناتو – روسیه مسئلۀ افغانستان به‌خاطر آن در صدر اجنداست که جنگ با تروریزم در آن کشور جریان دارد و منافع ناتو و روسیه در آن نهفته است.
بر اساس گزارش آژانس خبری انترفاکس روسیه، ضمیر کابلوف فرستادۀ خاص رئیس جمهور روسیه برای افغانستان در هفتۀ که گذشت گفت، در مورد وضعیت جاری در افغانستان، این که به کدام مسیر در حرکت است و ارزیابی روسیه از آن، به اجلاس شورای مشترک ناتو – روسیه معلومات خواهد داد.
پیتر پاول مسئول کمیتۀ نظامی پیمان ناتو در مورد گزارش‌های که در آن گفته شده روسیه با طالبان مساعدت‌های نظامی می‌کند گفته‌است، تا هنوز در این مورد شواهدی را مشاهده نکرده‌است.
اما وی می‌گوید در مورد این که روسیه به شرکت‌های تیل می‌دهد که بعد بالای طالبان به فروش می‌رسانند، گزارش‌های را دریافت کرده‌است.
جنرال جان نیکلسن قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در ماه فبروری سالجاری یک کمیتۀ مجلس سنای امریکا گفته بود، روسیه به‌طور پنهانی و آشکار حمایت از طالبان را افزایش داده‌است و با این کار می‌خواهد تلاش‌های امریکا و ناتو را در افغانستان تضعیف کند.
جنرال کورتیس سکاپاروتی قوماندان امریکایی نیروهای ناتو در اروپا نیز در ماه گذشته به کانگرس امریکا گفت، شواهد کمک‌های در حال افزایش روسیه را با طالبان مشاهده کرده و احتمال دارد روسیه با این گروه در تدارک تجهیزات کمک کند.
خلیل

مشاهده در منبع اصلی