اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 جوزا , 1397

عبدالله: هیچ نهادی حق تهدید جریان های سیاسی را با استفاده از ابزار دولتی ندارد

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان می‌گوید که هیچ نهاد دولتی حق ندارد که از ابراز های حکومتی مبنی بر تهدید جریان‌های سیاسی فعال در کشور استفاده کند.
سخنانی رییس اجرایی درست پس از آن ابراز می‌گیرد که رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی به تازه‌گی مطالبی را در صفحۀ اجتماعی فیسبوکش نوشته و گفته‌است که معصوم استانکزی، رییس فعلی این اداره وی را تهدید کرده که علیه‌اش پرونده خواهد ساخت.
در مطالب نشرشدۀ آقای نبیل آمده که رییس فعلی امنیت ملی به تاریخ اول ماه میزان سال‌ جاری با فرستادن پیامی وی را تهدید کرده و گفته‌است که اگر فعالیت‌های جریان سیاسی موسوم به محور را محدود نسازد، علیه وی پرونده خواهد ساخت.
رییس پشین امنیت ملی سال پار نیز پس از تشدید حمله‌های انتحای و انفجاری سندهای را با رسانه‌ها به اشتراک گذاشت که نشان‌دهنده دست استخبارات پاکستان علیه ناامنی‌ها در کشور بوده و آن سازمان نیز به طور مستقیم از شبکۀ حقانی حمایت می‌کند.
پس از این اظهارات، ریاست عمومی امنیت ملی در مورد این ادعا آقای نبیل چیزی نگفته‌، اما داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه ام‌روز( چهارشنبه، ۳ عقرب) در نشستی که پیرامون حق دست‌رسی به اطلاعات در کابل برگزار شده بود، واکنش نشان داد.
آقای عبدالله گفت که جریان‌های سیاسی در کشور مطابق قانون اساسی کشور حق دارند که دست به فعالیت‌های سیاسی بدون پایمال کردن قانون اساسی و خشونت بزنند.
رییس اجرایی افغانستان گفت که هیچ‌ نهاد دولتی حق ندارد که برای کاهش فعالیت‌های جریان سیاسی از وسایل دولتی جهت تهدید علیه آنان در کشور استفاده کنند.
وی خاطر نشان ساخت که جریان‌های سیاسی فعال در کشور که مطابق قانونی اساسی تشکیل شده، هیچ‌گاه از این ناحیه نگران نباشند و دولت هم‌چنان به آنان اجازه نخواهد داد.
رییس اجراییه کشور هم چنان در بارۀ حق دسترسی به اطلاعات در این مراسم سخن‌زد و آن را حق اساسی شهروندان کشور دانسته و گفت دولت باید معلومات دقیق را در اختیار مردم قرار دهد تا مطابق آن قضاوت نمایند.
وی در بخش دیگر از سخنانش علاوه کرد هیچ مقامی دولتی حق تهدید رسانه‌های جمعی را ندارد و قابل قبول دولت هم نمی‌باشد.
او تاکید کرد که اگر رسانه‌های کشور با چنین یک موارد سر می‌خورند باید با دولت به اشتراک بگذارند و اضافه کرد که حکومت برای حل مشکل‌های رسانه‌ها توجه جدی دارد.

مشاهده در منبع اصلی