اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

توافق کابل و دهلی در مورد تداوم هم آهنگی و مشوره به هدف تامین صلح و ثبات منطقه

در جریان سفری که روز گذشته رییس جمهور غنی به دهلی، پایتخت کشور هند داشت دوطرف برای هم‌آهنگی بیش‌تر برای تامین ثبات منطقه به توافق رسیدند.
محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز گذشته در راس یک هیئت ارشد که صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه نیز در آن شامل بود، به کشور هند رفت.
رییس جمهور غنی در این سفر با نریندرا مودی نخست‌وزیر، رییس جمهور و سوشما سوراج وزیر خارجۀ هند دیدار کرد و در یک کنفرانس نیز سخن‌رانی کرد.
به اساس خبرنامۀ ارگ، در جریان دیدار با نخست‌وزیر هند، هردوطرف روی فرصت به وجودآمده پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی صحبت نموده ضمن ارزنده خواندن آن، تطبیق استراتیژی را برای تامین صلح و ثبات دوام‌دار در افغانستان و منطقه مهم خوانده‌اند.
هم‌چنان در این دیدار، کابل و دهلی توافق کردند که دو کشور با شرکای منطقوی و بین‌المللی‌شان، هم‌آهنگی، هم‌کاری و مشوره‌ها را در سطوح مختلف ادامه دهند تا اهداف عمده، به ویژه صلح و ثبات در منطقه به شکل پایدار  دوام‌دار تامین گردد.
رییس جمهور غنی در جریان این سفرش به غیر از مسئلۀ صلح و تروریزم، در مورد هم‌کاری‌های اقتصادی و تجارتی و دیگر مسایل نیز گفت‌گو کرد.
افغانستان و هند هم‌چنان توافق کردند که هم‌آهنگی و گفت‌گوها را در مورد استراتیژی‌های هم‌کاری در تمام سطوح ادامه دهند و در رابطه به دهلیز بحری که آسیای میانه را به هند وصل می‌کند، بحث همه‌جانبه نمایند.
البته این سفر رییس جمهور غنی به کشور هندوستان یک روزه بود و پس از چندساعت و در پایان روز گذشته، دوباره به کابل برگشت.

مشاهده در منبع اصلی