اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 18 عقرب , 1397

افشاگری تازه یک نشریه امریکایی!؟: همکاری های تسلیحاتی روسیه با طالبان افزایش یافته است

کابل باختر 2 عقرب
پایگاه خبر رسانی  ( دی ایلت )  امریکا اخیراً گزارش داده است که همکاری های تسلیحاتی روسیه و ایران با طالبان افغان  افزایش یافته است و این دوکشوردر افغانستان بازی دوگانه را دنبال می کنند.
این آژانس خبری گفته است که دولت روسیه پول و جنگ افزار را در اختیار طالبان قرار می دهد واین روند از اوایل ماه جاری در حال افزایش است.
جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا نیردر سفر ماه اکتوبرخود  به کابل این تماس و وابستگی را نکوهش کرد مقامات افغان هم  در این زمینه نگرانی های خود را دارد .
این آژانس خبری  با ذکر ارقام و اسناد که خود ادعا میکند دقیق و معتبر اند از قول یک مسوول محلی  ولایت کندز  ادعای  مطرح کرده است که گفته میشود از مسیر روسیه برای طالبان اسلحه ، موشک، پول نقد و مهمات اکمال می شود. همچنان گفته شده که به هدایت رئیس جمهورپوتین وبه هدف مداوای زخمیان طالبان در ولایت هلمندیک  شفاخانه سیار ساخته شده، تیلفون همراه و دارو در اختیار آنان قرار داده شده و مشاوران روسی در حمایت از طالبان به مناطقی در ولایت بغلان وارد شده اند.
ایران هم صرفاً یک طرف ماجرا نیست. خشونت های سیستماتیک را علیه حکومت اشرف غنی سازماندهی میکند تا این حکومت را ناتوان سازد.
این آژانس همچنان گفته که ایران بیشتر به فکر تخریب پروژه های زیر بنایی در افغانستان است نه حمایت از پیروان یک فرقه  مذهبی که در این اواخر گواه حملات بی پیشینه تروریستی در کشور شان بوده اند .
برای ایران سبوتاژ برنامه های کلان اقتصادی دولت غنی مطرح است نه مسایل دیگر.
این آژانس اظهار داشته در ماه جنوری شماری از مقامات محلی در چند ولایت افغانستان  ازاستفاده نیابتی ایران از طالبان به هدف انهدام پروژه های آب و برق در این کشور سخن گفتند.
در حال حاضر دهها فرد مسلح وابسته به گروه طالبان در ولایت های هلمند و غوربه اشاره ایران  در حال بسیج شدن اند تا بربند سلما که تازه به همکاری هند به بهره برداری سپرده شده حمله کنند .
به گفته مقامات محلی هلمند، سپاه پاسداران ایران به منظور حمله به زیر بنا ها به خاطر تغیر مسیر منابع آب از رود خانه هلمند به نفع خود، با سلاح های پیشرفته مانند راکت مجهز گردیده است.
علی رغم شواهدی که نشان می دهد روسیه عامل عوامل بی ثباتی در افغانستان می باشد گزارش مقامات افغان حاکی است که کرملین با حمایت از طالبان از ایران نیز جهت نفوذ به مذاکرات نهایی صلح استفاده می کند، پوتین و رهبر ایران در صدد ایجاد زمینه های مساعد در عرصه عمل اند تا از طریق فراهم آوری پول، ملزمات و نیروها انسانی به زودترین فرصت بر میدان واقعیت تاثیر بگذارند و برای طالبان امکان پیشرفت فراهم کنند.
تا کنون مقامات افغان در خصوص گزارش اخیر آژانس خبری ( دی الیت) چیزی نگفته اند
مگر چند روز قبل وزارت خارجه افغانستان ادعا را که گویا روسیه با طالبان کمک های تسلیحاتی میکند رد کرد.
با آنکه روزنامه های امریکایی و بعضا مقامات آنکشور از کمک های تسلیحاتی روسیه با طالبان سخن میگویند روسیه به نوبه خود امریکا و انگلیس را متهم به همکاری  حمایت از گروه های  تروریست می نماید  وتاکید  دارد که چرخبال های ناشناس که بدون شک مربوط به  امریکا  وانگلیس اند منظماً گروه مسلح را در شمال افغانستان کمک میکنند و در انتقال نفرات و اسلحه برای این گروه ها نقش دارند.
به باور آگاهان سیاسی افغان آنچه را رسانه امریکایی و روسی به نفع کشور های شان بازگو میکنند ثابت میسازد که این دو کشور هرچه بیشتر وارد جنگ نیابتی در افغانستان شده اند.
آنهامنافع خود را دنبال میکنند مگر با تاسف این افغان ها اند که بهاء این رقابت را میپردازند در این رقابت ها افغان ها کشته میشوند وکشور آنها ویران میشود در حالیکه این بازی و برنامه برای طالبان کمتر قابل درک است.  ختم  عبدالخالق  شوخک

مشاهده در منبع اصلی