اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 14 جوزا , 1397

یوناما از روند صلح و برگزاری انتخابات افغانستان حمایت می کند

تادامیچی یامامتو، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد و رییس دفتر یوناما در افغانستان می‌گوید که از پروسۀ صلح حمایت و هم‌چنان در زمینۀ برگزاری انتخابات عادلانه با افغانستان هم‌کاری خواهند کرد.
در پیامی که به مناسبت روز سازمان ملل متحد از سوی رییس یوناما به رسیده، گفته شده که ملل متحد خود را به حفظ ارزش‌های والای این نهاد در حمایت از صلح، حفاظت از کرامت و حقوق همه افغانان و کمک به ایجاد ملت پایدار و خوش‌بخت، متعهد می‌داند.
در اعلامیه آمده‌است که اولویت اصلی ما حمایت از یک پروسۀ صلح به رهبری افغانان است و هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان، از نزدیک با تمام طرف‌ها با هدف کمک برای پایان‌دادن جنگ، کار می‌کند.
این در حالی‌ست که اخیرا یک‌بار دیگر مسئلۀ صلح افغانستان جدی‌تر شده و نشست چهارجانبه‌یی نیز میان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین برگزار شده‌است؛ هرچند طالبان هم‌چنان به جنگ تاکید می‌کنند.
در همین حال، یوناما در مورد انتخابات را نیز امر مهم و ضروری پنداشته می‌گوید که ملل متحد به انجام آن‌چه در توان دارد، برای حمایت از برگزاری انتخابات شفاف و معتبر، متعهد می‌باشد.
در حال حاضر یک‌بار دیگر جنجال‌هایی بر سر کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی بالا گرفته و نگرانی‌هایی وجود دارد که انتخابات در زمان تعیین‌شده، برگزار نشود.
پس از آن‌که برخی از طرف‌های سیاسی خواهان برکناری کمشنران کمیسیون مستقل انتخابات شدند، در هفتۀ جاری رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز پنج عضو ارشد این کمیسیون را برکنار کرد.
برخی از اعضای کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی این کار رییس‌شان را خلاف قانون و مبتنی بر خواسته‌های قومی و سیاسی او دانستند.

مشاهده در منبع اصلی