اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

خودکشی سیاسی کابل

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، در اوج کشتار مردم و سربازان در حمله های تخار، قندهار و کابل و هراسی که مهمان هر خانه ای این سرزمین شده است، حکومت نه تنها سدی در برابر تروریستان نیست بلکه خود بحران آفرین و آتش این جنگ می باشد.

رییس جمهور بدون اعتنا به آنچه در کشور رخ می دهد و طالبان که از آن سوی مرزها فرمان می گیرند به کشوری سفر کرده که دشمن دیرینه و شماره یک اسلام آباد می باشد و سوالی که به وجود می آید: آیا غنی عاجز از درک اوضاع می باشد یا بدون در نظر گرفتن سرنوشت مردم و وضعیت بغرنج افغانستان، گوش به فرمان امریکاست؟

پاکستان بارها افغانستان را نسبت به نزدیکی با هند تهدید کرده است از حمله های راکتی به ولایت های مرزی و بستن مرز گرفته تا شدت حمله و انتحاری های طالبان اما چرا حکومت وحدت ملی با بی سیاستی بر خشم اسلام آباد می افزاید که پاسخ نهفته در حکم کاخ سفید دارد و رهبرانی خودفروخته.

از سوی دیگر، اشرف غنی همواره با تیره شدن روابط با پاکستان به سوی هند متمایل می شود و سخنرانی های وی مملو از تهدیدهای توخالی به سوی اسلام آباد است که پاسخی جز کشتار مردم بی دفاع و ناامن تر شدن کشور ندارد و حال بار دیگر در میانه ناامنی ها و حمله های خونین طالبان در سفر به هند، کشور را با بحرانی بزرگتر رها کرد.

در این میان، همزمان بودن سفر وزیرخارجه امریکا و رییس جمهور به هند در حالی صورت می گیرد که رسانه های هندی از سفر نماینده پوتین به این کشور می گوید که نشان می دهد در پس از این سفرها و دیدار رقبا، معامله های در حال جریان می باشد.

از دیرباز، افغانستان و هند متحدان روسیه بوده که اکنون با سلطه امریکا بر کشور، هند در میانه امریکا و روسیه متمایل به رقیب کاخ سفید می باشد، تنش های منطقه ای و رویارویی واشنگتن و مسکو به جایی رسیده که عملا جنگ افغانستان نبردی نیابتی است.

با توجه به وزنه سنگین روسیه در منطقه که همراهی قدرت های به مانند چین، ایران و هند را به همراه دارد و امریکا جز سلطه بر پاکستان و افغانستان تکیه بر سلاح تروریسم نمی تواند تا ابد در برابر مسکو ایستادگی کند در پی تعدیل تنش ها با این کشور و معامله بر سر هند می باشد.

هند و پاکستان در دشمنی دیرینه ای قرار دارند که صلح میان آنها به امری محال بدل شده اما چنین کلاف سردگمی می تواند برای امریکا حکم امتیاز و معامله با روسیه را داشته باشد، از یک جهت سبب کاهش تنش های منطقه ای با مسکو خواهد شد و از جانب دیگر دهلی نو می تواند اهرم فشاری بر اسلام آباد باشد که بدون کوچکترین تخطی مطابق میل امریکا عمل کند.

اما چنین معامله هایی که تنها سود را روانه قدرت های چون امریکا و روسیه می کند و هند نیز در حد و اندازه های خود از آن فیض می برد برای افغانستان حکم قمار را دارد زیرا اگر دیگر کشورها هیچ دلیلی برای پاسخگویی به اسلام آباد ندارند اما افغانستان در کوچکترین حرکت ها پاسخی جز جنگ و کشتار نخواهد دید.

اشرف غنی به عنوان رییس جمهور برای افغانستان بیش از هر دشمن و تروریستی زیان بار بوده است زیرا جدای از سیاست تفرقه و تنش زایی که در سه سال گذشته، فضای سیاسی کشور را در بی اعتمادی و نبرد قومیتی فرو برد، ضعیف ترین سیاست خارجی را نیز در پیش گرفت.

این در حالی است که با وجود تمامی تنش ها و رویارویی قدرت های منطقه ای، تنها افغانستان قربانی خواهد شد زیرا از امریکا و روسیه گرفته تا ایران، هند و پاکستان با وجود حکومت هایی قدرتمند همواره در هر معامله ای به سود و امتیاز دست می یابند جز افغانستانی که توسط اشرف غنی بی کفایت و با تیم ارگِ خاین اداره می شود.

کد (18)

مشاهده در منبع اصلی