اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 4 جوزا , 1397

تقلب عکس دیدار رییس رسمی جمهور غنی توسط ارگ سوژۀ طنز کاربران شبکه های اجتماعی

کاخ ریاست جمهوری یک عکس از دیدار روز گذشتۀ رییس جمهور با وزیر خارجۀ امریکا را دست‌کاری کرده که این مسئله به سوژۀ طنزی کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌است.
روز گذشته ریکس تیلرسون، وزیر خارجۀ امریکا طی سفری به بگرام آمد و رییس جمهور غنی، داکتر عبدالله و محمد حنیف اتمر در فرودگاه بگرام با آقای تیلرسون دیدار و گفت‌گو کرده‌اند.
در این میان، ارگ با نشر تصویری اعلام کرد که این دیدار در کابل میان دوطرف صورت گرفته، در حالی که نیویارک تایمز تصویر دیگری را نشر کرد که تصویر اصلی توسط فوتوشاپ جعل شده و این دیدار در بگرام ولایت پروان انجام شده‌است.
در مقایسۀ دو تصویر، دیده می‌شود که بخشی از تصویری که توسط ارگ به نشر رسیده، از عکس برداشته شده‌است.
پس از آن، کاربران شبکه‌های اجتماعی به این تصویر واکنش نشان دادند و این تصویر طی چندساعت گذشته، در شبکه‌ها دست به دست می‌شود.
نی یا نهاد حمای رسانه‌ها نیز با نشر بیانی در صفحۀ فیسبوکش گفته‌است که از دیدن عکسی که از سوی دفتر رییس جمهور انتشار یافته، متعجب شده‌اند.
این نهاد می‌گوید این عکس که ویرایش شده‌است، هدفش آن است تا محلی که عکس در آن اخذ گردیده مشخص نشود.
در همین حال شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر و معاون سخن‌گوی رییس جمهور در واکنش به این مسئله در فیسبوکش نوشته‌است که برای حکومت، منافع ملی بالاتر از هرچیز است و برای منافع ملی در هر نقطۀ کشور رای‌زنی و بحث می‌شود.
او گفته‌است برای تمرکز روی حاشیه‌ها به‌تر است به امنیت و محتوار گفت‌گوها تمرکز گردد، زیرا چشم‌های حاشیه‌بین ما را از متن دور کرده مصروف حاشیه‌ها می‌کند.

مشاهده در منبع اصلی