اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

تیلرسون: کشورهای همسایۀ افغانستان در تطبیق راهبرد تازه گام های عملی بردارند

رکس‌ تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا در یک سفر از پیش نا اعلام شده وارد افغانستان شد و با ارشدترین مقام‌های دولتی افغانستان به شمول محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور دیدار کرده‌است.
وزیر امور خارجه امریکا در دیدارش با مقام‌های افغانستان گفته‌ که کشورش از تمام قوت جهت تطبیق راه‌برد جدید ترامپ، کار خواهد گرفت و در این زمینه هم‌چنان تعهد لازم وجود دارد.
به اساس یک خبرنامۀ ارگ، آقای تیلرسون گفته‌است که باید کشورهای همسایۀ افغانستان در تطبیق راه‌برد تازۀ امریکا که پیام صلح دارد، گام‌های عملی بردارد و تاکید کرده‌است که در کنار مردم و دولت افغانستان باقی خواهند ماند.
وی علاوه کرده‌است که امریکا، افغانستان را درتمام بخش‌های و به خصوص در قسمت رشد و توسعه اقتصادی، معادن و پروژه‌های منطقه‌وی حمایت همه‌جانبه خواهد کرد.‌
از سوی‌هم، محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور ضمن قدردانی از راه‌برد تازه امریکا در قبال افغانستان و سایر کشورهای آسیا جنوبی، روی به وجودن آمدن صلح در افغانستان و مبارزه با تروریزم با تیلرسون گفت‌وگو کرده‌است.
وی تاکید کرده‌است که به منظور به وجود آمدن فضای امن و تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه از راه‌برد تازه امریکا حمایت همه‌جانبه می‌کند و افزوده‌است که در این قسمت دولت وحدت ملی متعهد می‌باشد.
وی گفته‌ که ما به مردم خود حساب‌ده هستیم و مطابق به ضرورت آن‌‍ها مشترکا در جهت تامین امنیت و موفقیت‌ استراتیژی امریکا اقدام می‌‍نمایم.
درعین حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز افزوده‌است که باید کشورهای منطقه، اهمیت تغییر ماحول خود را درک کنند و به خاطر تامین صلح در منطقه مشترکا کار نمایند.

مشاهده در منبع اصلی